kniha » Muž, který hledal svůj stín
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 2
45%
Muž, který hledal svůj stín Více vydání = více obálek.

David Lagercrantz

Muž, který hledal svůj stín

Kniha vyšla i pod názvem:
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Milénium
díl v sérii: 5

Kategorie: detektivní

originální název: Mannen som sökte sin skugga
originál vyšel: 2017

vydání: Ikar SK (web) 2017; Host (web) 2017; Host (web) 2018

odkazy: 2x [recenze], 1x [ukázka]


Komentáře:
Sirius  | ** 09.09.2017 21:28

Muž, který hledal svůj stín (prostě Milenium pět) – natahovaný jak žvejka se zápletkou (jak z pulpovýho románu), která by vystačila na krátkou povídku. Napsaný bez většího švihu a s postavami, který mě na rozdíl od prvních tří dílů už nezajímaly.

trudoš  | **1/2 23.09.2017 09:06

Neříkám, že to David Lagercrant udělal schválně, ale tohle už s původním Miléniem nemá moc společného. Nejde ani o to, že se oblíbení hrdinové proměnili v šablony akčních figurek, jako spíš o autorovu neschopnost rozehrát plnohodnotnou zápletku. Atraktivní motiv v podobě Registru dvojčat by tu sice byl, jenže s každou další stranou je cítit, že je do příběhu naroubován násilně a to na úkor absurdních myšlenkových dedukcí. Nehledě na to, že se vyprávění po celou dobu prakticky motá na místě, aby se o krok hnulo vždy padesátistránkovým odstupem. Přičemž linie s nebohou Fáriou je stejně nadbytečná, jako autorova tendence se tímto způsobem vyjadřovat k nezbedným islamistům. Nejvíc mi ale vadilo to, co se stalo z Lisbeth Salanderové. Sociopatická sympoška se proměnila v punkerskou mašinu bondovských rozměrů, která nejenže postrádá náboj, ale především duši.
Nakonec tím nejlepším pro mě byla zadní vrátka v závěru, slibující, že třeba ten další díl by snad konečně mohl přinést něco zajímavého.