kniha » Němý svědek
má v knihovně 6 | antikvariát
hodnotilo: 7
89%
Němý svědek

Robert L. Pike

Němý svědek

série: Poručík Clancy
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: Mute Witness
jiný (obecně známý) název: Bullitt
originál vyšel: 1963

vydání: Mladá fronta (web) 1976

odkazy: 1x [film]


Komentáře:
Nelson  | ****1/2 01.02.2015 13:59

Poručík Clancy z 52. revíru dostane nezáviděnihodný úkol. Ochranu známého gangstera Johnnyho Rossiho, který se z neznámých důvodů rozhodne přijet do New Yorku a vypovídat před vyšetřovací komisí. A úkolem ho pověří zástupce okresního návladního Chalmers, který je vším, jen ne Clancyho přítelem. A samozřejmě co se může pokazit, to se pokazí a Clancy má 24 hodin na vyřešení případu. Dá se říci, že je to klasická detektivka z Ameriky 60. – tých let, kterou u nás hlavně proslavilo filmové zpracování se Stevem McQueenem v hlavní roli, které pod názvem Bullittův případ bylo svého času hodně populární. Také se mi při čtení před očima neustále objevovala jeho postava, i když podle knihy mu táhlo k padesátce. Ale proti filmu je zde více rozdílů jako např. z filmu velmi známá automobilová honička ulicemi San Franciska se v knize vůbec nekoná. Velmi dobrá kniha, kterou jsem vzhledem k rozsahu 138 stran zhltnul během pár hodin.

trudoš  | ****1/2 01.01.2016 03:14

Na to, že v originále vyšel román poprvé roku 1963, s přehledem strčí do kapsy kdejaký moderní thriller. Jednoduchá zápletka, krátký rozsah, spousta nečekaných zvratů, časová tíseň, sympatické postavy. Základní principy dobré kriminálky a jak často se stane, že je najdete v jednom balíčku?
Poručík newyorské policie Clancy dostane za úkol chránit význačného mafiána, který se rozhodl svědčit proti svým šéfům. Jenže dotyčného chráněnce mu zabijí hned z kraje, a to pro jistotu rovnou dvakrát. Clancy prostě nemá svůj den. Aby dostál svému slovu, musí nejen najít vraha, ale zároveň přijít na kloub zločinu, jenž se schovává za třemi dalšími.
Němý svědek možná nepatří mezi to nejlepší, co jsem kdy četl, přesto mě naprosto okouzlil strhujícím dějem, svérázným hrdinou a lehce depresivní atmosférou. Je to stará škola, to uznávám, ale pořád je to škola, která dle mě chybí mnoha současným detektivním autorům.