kniha » Automobilové neštěstí
má v knihovně 6
hodnotilo: 6
77%
Automobilové neštěstí

Robert L. Pike

Automobilové neštěstí

série: Poručík Reardon
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: Reardon
originál vyšel: 1970

vydání: Mladá fronta (web) 1978


Komentáře:
lastmanontheearth  | ***1/2 05.06.2014 22:32

Kdyby tahle novela byla o třetinu kratší, možná bych hodnotil i výš. Přesto jde o solidní a poctivé řemeslo na pomezí procedurální krimi a drsné školy s precizně vykreslenými postavami, možná až příliš pomalu odhalovaným a navíc poměrně neatraktivním zločinem, avšak s adrenalinovým finálním honem na hlavního zlosyna (ať už v ulicích města, nebo v sanfranciském zálivu). Kladně hodnotím i „morální poselství“ knihy, totiž že automobily – jakožto zbraň, kterou lze vraždit – jsou hrubě podceňované (nebo alespoň byly v době, kdy autor příběh sepisoval), naopak opravdovým úletem je její nudný a školometsky popisný český název (i originální „Reardon“ by býval byl lepší).

trudoš  | **** 13.05.2018 22:42

Vynikající začátek, slabší druhá půlka – především díky tomu, že děj zde začíná být průhledný a zajímavá odhalení přicházejí až v závěru, kde už působí drobně zbytečně. Ovšem ústřední nápad se zločinem zakamuflovaným do nehody je skvělý, a kdyby z toho Robert L. Pike udělal pouze povídku, bylo by to bezmála dokonalé. Tedy ne, že by sto šedesát stránek bylo nějak moc, ale přesto.
Co ale na knize obdivuji nejvíc, je prvotřídní řemeslo. Na to, že jde o román z roku 1970, má naprosto precizní stylistiku, přičemž některé odstavce zavánějí málem až noirovou poezií. Přirozené dialogy a promyšlené charaktery pak s přehledem natrhnou šos nejednomu modernímu autorovi, jež nic podobného nedokáže zachytit ani při pětinásobně větším rozsahu. Pro mě tak zůstává Automobilové neštěstí fajnovou retro návštěvou do sanfranciských policejních kruhů sedmdesátých let, kdy chlapy ještě nosili kalhoty a zločinci tu byli od toho, aby byli zatýkáni. A to i v případě, že šlo o krásný holky s nevinnými pohledy.