kniha » Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“
hodnotilo:
0%
Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“ Více vydání = více obálek.

Charles Brandt

Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“

Kniha vyšla i pod názvem:
Ír
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: thriller - mafiánská

originální název: „I Heard You Paint Houses“ - Frank "The Irishman" Sheeran & Closing the Case on Jimmy Hoffa
originál vyšel: 2004

vydání: Leda (web) 2018; Motýľ (web) 2020


Informace / Anotace ke knize: Irčan aneb „Tak vy malujete kvartýry“

Frank Sheeran, obr s kouzlem osobnosti a výborný vypravěč se smyslem pro humor, líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie, schopného vejít do baru, zastřelit „terč“ v místnosti plné lidí a bez náznaku emocí se vytratit. Z jeho vyprávění o životě mafiána vyplývají i další pozoruhodné skutečnosti, osvětlující pozadí atentátů na prezidenta Kennedyho i jeho mladšího bratra Roberta.
V sedmdesátých letech byl Sheeran alias „Irčan“ neoficiálním bodyguardem odborářského bosse Jimmyho Hoffy. Když Hoffa beze stopy zmizel, soudilo se, že se mu stalo osudným propojení odborů s mafií, proti němuž tak vášnivě vystupovali právě Kennedyovi. Agenti FBI vytipovali několik podezřelých, mezi nimi i Sheerana, ale nenašli dost důkazů. Sheeran mezitím skončil ve vězení za jiný přečin a jeho advokátem se stal autor knihy Charles Brandt. Ten studoval soudní spisy, vedl rozhovory s agenty, podnikl vlastní zkoumání a hlavně – získal důvěru stárnoucího mafiána. Nakonec objasnil, proč, jak a čí rukou Hoffa zemřel.

Lahůdka pro všechny milovníky mafiánských příběhů přináší netradiční non-fiction detektivku a současně barvité vylíčení nechvalně proslulé éry amerických odborů, které se v poválečném období staly prodlouženou rukou organizovaného zločinu. Režisér Martin Scorsese s oscarovým scenáristou Stevem Zaillianem připravují podle knihy film (2019), v němž hlavní role ztvárňují Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci a Harvey Keitel.