kniha » Maigret v akci
chce si přečíst 1 | má v knihovně 10
hodnotilo: 8
64%
Maigret v akci

Georges Simenon

Maigret v akci

série: Maigret
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: komisař Maigret

Kategorie: detektivní

originální název: Pietr-Le-Letton
originál vyšel: 1929

vydání: Albatros (web) 1972


Komentáře:
honajz  | ** 04.08.2014 00:58

První z příběhů o Maigretovi, z něhož lze žel poznat, že autor svou postavu teprve hledá. Vzhledem k roku vydání je jasné, že se zhlédl – podobně jako jeho kolega Leo Malet – v americké drsné škole, v Chandlerovi, a tak Maigret zde je zcela odlišný od onoho psychologa lidských duší, jakým se posléze stal. Naštěstí. Ty tvrdé lekce, akční háv, gangsteři, to prostě Simenovovi nejde. On je pevný v kramflecích v psychologických drobnokresbách a popisech prostředí, kde dokáže úsporně a pár krátkými větami navodit atmosféru, pocit z místa. Pár drobných detailů (např. Maigretova návštěva Fécamp) se objeví i zde, ale jinak je to tuctová ani ne detektivka, kde si spíše člověk musí odpustit přemýšlení o tolika logických dírách. (Např. policie celé Evropy sledují pečlivě cestu gangstera, a nakonec v Paříži ho sleduje jen jeden inspektor? Aby se mu tak nějak očekávaně ztratil?). Je to zkrátka slaboučký odvar pozdějších silných příběhů.

trudoš  | **1/2 31.12.2018 15:24

Na to jak je příběh krátký, tak je neuvěřitelně upovídaný a především zmatený, až mi dělalo problémy mít přehled v tom, o co komu vlastně jde. A klidně kruťte hlavou nad mou inteligencí, ale závěrečná rešerše mi toho nic moc extra neobjasnila. Zápletka je jednoduše divoká, přeskakující v motivech i zločinech. Přitom řešení překvapivé není, člověka napadne v okamžiku, kdy na dotyčný detail přijde řeč. Jenže to ne, to by román skončil moc brzy, pan komisař si musí rozluštění záhady nechat až na konec. Jenže se přiznám, že v ten okamžik mě už ani moc nezajímalo, zda jsem měl pravdu, či nikoliv.
Samotná postava Julese Maigreta je navíc nevýrazná, jediné co mi na něm imponovalo, byla jeho velikost, ale to spíš tak mimoděk, ne že by na to byl kladen důraz. A autorova tendence vzbudit ve mně sympatie tím, že chudáka detektiva nechá pracovat za minimální mzdu, zatímco zločinci si užívají miliony, u mě vyzněla na prázdno. Takový je život. A občas i kriminální debuty slavných literárních hrdinů.