kniha » Devátá oběť
chce si přečíst 1 | má v knihovně 3
hodnotilo: 2
95%
Devátá oběť

Dana Stabenow

Devátá oběť

série: Kate Shugaková
díl v sérii: 2

Kategorie: detektivní

originální název: A Fatal Thaw
originál vyšel: 1993

vydání: Mystery Press (web) 2019

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
trudoš  | ****1/2 16.11.2019 19:57

Masakr. Tím otevírá spisovatelka Dana Stabenowá druhý případ Kate Shugakové a rovnou přiznám, že právě první kapitolou mě dostala do kolen. Řádění Zabijáka je stejně nemilosrdné, jako příroda, ve které k němu dochází, a z té cynické odtažitosti jednoduše mrazí. Během několika stran rozehraje autorka thriller, který by jinému tvůrci bohatě vystačil na celý román. Vzápětí se ukáže, že tohle všechno byl jen stručný úvod a skutečná detektivní práce teprve začíná – jedna z obětí totiž nezemřela rukou Zabijáka. Někdo chladnokrevně využil příležitost, pročež toho někoho je třeba chytit…
Tahle série se zkrátka s ničím nepáře a už vůbec ne se slovy. V průběhu dvou set stran je řečeno vše podstatné, přičemž se stihnete zamilovat jak do aljašského prostředí, tak i do svérázných postav (o psu nemluvě). Zápletka se přitom nesnaží šokovat zvraty ani výjevy plnými brutality a přirozeným způsobem spěje ke svému vyvrcholení, jež je právě tak strohé, jako celý styl vyprávění. Já tuhle řadu prostě miluju.

Sirius  | ***** 15.11.2020 08:23

s Danou Stabenow máme docela zajímavý vztah. Před rokem jsem četl její první detektivku jménem Chladný den pro vraždu. Ta mi přišla celkem fajn, ale nic co by mě vytrhlo ze židle. Prostě žádný Gone, baby, gone, Dvanáctá oběť atd. prostě fajn čtivo, který bylo trochu jiný než zbytek detektivní produkce, ale nedonutilo mě v sérii s Kate Shugakovou pokračovat… až se rok s rokem sešel a do knihkupectví dorazil díl třetí Pod hladinou, jehož obálka mě nalákala ke čtení… inu ale můj problém je ten, že jak se jedná o série, tak to rád čtu popořadě… takže bylo prostě nutné sáhnout po dvojce, tedy Deváté oběti… a musím říct, že tohle mi teda fakt vyrazilo dech a bez problémů to v mým topu řadím právě vedle vedle Dvanáctý oběti, Gone, baby gone a taky Údolí mrtvých a dalších srdcových detektivek, protože tohle je fakt šleha. Možná je to tím, že autorka si tady obula ty pomyslný boty podruhý, už to nebyla prvotina a byla si víc jistá v kramflecích. A tady je to prostě vidět na každý stránce. Stabenow hned na začátku pořádně dupne na plyn v podobě obyčejný ranní rutiny hlavní hrdiny, která se střídá s rutinou chlapa, z kterýho se během krátký chvíle vyklube vrah, kterej sejme devět lidí. Že je to jasné jako facka říkáte si? Omyl. Celé to totiž padá se devátou obětí, kterou nejspíš zabil někdo jiný. A tak se rozjíždí vyšetřování, během kterýho Kate obchází lidi v rezervaci, vyslýchá je a při tom se brodí krásnou a nemilosrdnou aljašskou přírodou. A musím říct, že na týhle knížce je super úplně všechno. Hlavní hrdina je drsná policajtka (představoval jsem si celou dobu Emily Blunt), která v jednu chvíli seká dříví, krotí hárající fenu se sympaticky znějícím jménem Obluda… a v další chvíli zase hledá vraha. A to na co autoři dneska potřebují 500 stran, to Stabenow zvládne na prostoru 200. Jsou to vlastně takový drsnější Vraždy v Midsomeru akorát hozený do rezervace (milovníci Aaronových Skalpů si přijdou na svý) a z každý stránky je vidět, že autorka tohle prostředí fakt zná, protože atmosféra dýchá z každý stránky a všechno vidíte krásně před očima jako film. A vůbec nevadí, že vedlejší postavy jsou spíš načrtnutý, protože jejich motivy jsou lidský a pochopitelný. Takže jestli milujete detektivky, dobrodružný romány a Jacka Londona (a Danielse nebo kafe jako nápoj k četbě), jste tu na správný adrese. Tahle detektivka nezklame a já co nejdřív sáhnu po jejím pokračování.