kniha » Rabín v pátek zaspal
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 7
hodnotilo: 4
88%
Rabín v pátek zaspal

Harry Kemelman

Rabín v pátek zaspal

série: Rabín Small
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: Friday the Rabbi Slept Late
originál vyšel: 1964

vydání: Mladá fronta (web) 1969


SERIE: Rabín Small
[1] Rabín v pátek zaspal
[3] V neděli zůstal rabín doma
Informace / Anotace ke knize: Rabín v pátek zaspal

Podobně jako má nespočetné literární následníky Doylův Sherlock Holmes, přibývají nyní i následovníci slavnému Chestertonovu páteru-detektivovi Otci Brownovi. Jedním z nich je rabín David Small, kterého jeho autor Harry Kemelman vybavil důkladnou znalostí talmudistické kazuistiky, jež – jak se zdá – může být uplatněna i při řešení detektivních problémů.
Small žije v prosperujícím maloměstě na severovýchodě Spojených států, ale protože svým názorem na život tkví v starší kontemplativní tradici, nepřizpůsobuje se příliš představám svých zámožných oveček o tom, jak by měl jejich rabín vypadat. Teprve v ožehavé situaci může prokázat své skutečné kvality.
Kemelmanova knížka, která ke svým kladům kromě dobré detektivní zápletky může přičíst i velmi dobře vystižené americké maloměsto s různými společenskými skupinami a zájmy, které se tam střetávají, se hned po vyjití setkala s velkým úspěchem, a tak není divu, že o rabínu Smallovi už vzniká celý detektivní seriál. V každém případě si při Kemelmanově vyprávění přijdou na své všichni milovníci náročných, logicky řešených a dobře napsaných detektivek.