kniha » Incident v Twenty-Mile
hodnotilo: 1
100%
Incident v Twenty-Mile

Trevanian

Incident v Twenty-Mile

Kategorie: thriller

originální název: Incident at Twenty-Mile
originál vyšel: 1998

vydání: Argo (web) 2009


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [1] Lucc 11.09.2023 10:19  

Metawestern? Parodie? Pocta?
Historie? Polopravda? Fikce?

Obtížné dostupné a vnitřně i zvenčí uzavřené místo Twenty Mile na horské železnici ke stříbrnému dolu někde ve Wyomingu. Konec 19. století. Omezený počet postav, ke kterým v průběhu děje pár přibude. Tavící kotlík, z kterého bude podobně jako struska pár duší odstraněno na haldu hlušiny.
Od Trevaniana jsem nic nečetl a s četbou trochu váhal. Přebal knihy působí děsně brakově a já se bál, že to bude škvár. A on to škvár je, ale rozhodně ne stylem psaní. Naopak, občas se objeví latina či něco vysoce vytříbeného. Sloh je jako ze škatulky a dialogy jsou jak valoun čistého stříbra. Trevanian střihá postavy jako z partesu a tvoří z nich panteon westernového kánonu. Takový Ringo Kid je, obzvláště ze začátku, úžasně napsán a je radost číst, jak se mu daří pronikat do přediva vztahů v Twenty Mile. A děj, zpočátku ševelící jako potůček na pěnovcovém prameništi, nabere v druhé půli dynamiku a nevyhnutelnost kolejemi vymezené dráhy utrženého vagonu.
Potud očekávatelné naplnění čtenářských tužeb. Jenže kniha v sobě skrývá něco víc. Hned na začátku se objeví, (aby byl později zapomenut a až koncem knihy a v epilogu obzvláště připomenut) ještě jeden silný prvek knihy: (pseudo?)fakto­grafie. Autor sceluje western jako žánr, dává mu významné místo v ikonografii amerického snu a dělá z něj přísně historicky doloženou skutečnost. Jako něco, co jistojistě bylo a je dokázáno mravenčí faktografickou prací, ale co je tak trochu mimo tento svět. Vytváří mytologii. A dělá to neskutečně dobře. Při čtení epilogu mne autor povodil jak chtěl, jak potřeboval, i slzu ze mne vymáčkl. A donutil mne googlit. S jakým výsledkem nechci prozradit. Ošidil bych vás o vlastní nadšení z pokusu porozumět, objevit, zažít. Díky tomu je Incident nejen dobrá, ale výborná kniha, kterou ocení staromilci i frikulíni (jen se nesmí bát nějakého toho psychického i tělesného násilí na postavách) a rozhodně by si ji neměli nechat ujít fanoušci Tarantina či bratří Coenů.

Úryvek ze strany 131 pro ty, kdo stále váhají, zda je to kvalitní literatura:
Ale sentiment je vedle lásky totéž co etika vedle morálky, nebo legálnost vedle spravedlnosti, nebo spravedlnost vedle soucitu – všechno jsou to degradované formy ušlechtilejšího ideálu.

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo