kniha » Jak nevyloupit banku
v Top10 1 | má v knihovně 15
hodnotilo: 15
88%
Jak nevyloupit banku Více vydání = více obálek.

Donald E. Westlake

Jak nevyloupit banku

Kategorie: humorná - gangsterka

originální název: Help, I Am Being Held Prisoner
originál vyšel: 1974

vydání: Odeon 1977; Knižní klub (web) 1993; Olympia 2000


Komentáře:
lastmanontheearth  | **1/2 22.07.2012 22:58

Bez ohledu na to, jak moc mám Westlakeovu / Starkovu tvorbu rád, bez ohledu na takřka úvodní geniální větu románu „Vy nejste v jádru špatný člověk, Kundo!“, půjdu v hodnocení proti proudu.

Prostě jsem se nebavil. V knize se prakticky nic neděje a když už ano (krádež laseru z vojenského tábora a vloupání do banky), děje se nezajímavě, nudně a bez jakýchkoli zvratů. A polemizoval bych i s označením románu za „humorný“ – sice je psán s velkou mírou nadsázky, ale to je asi tak všechno.

Hlavní hrdina, Harry Künde (je tam umlaut!), je figura statická, neakční, která je však k určité míře konání donucena. Dosud je vše v pořádku. Bohužel, stejně jako v případě dvou výše zmíněných větších „dějových“ scén, je toto konání prosto jakéhokoli výraznějšího nápadu či překvapení.

Zkrátka jak Parker, tak Dortumnder a nakonec i hrdina novely „Jak nevodit policii za nos“ jsou parťáci zajímavější a vtipnější a jejich eskapády barvitější a nápaditější. Alespoň pro mě.

 | ***** 22.06.2013 15:35

Tohle (podle mého názoru) není ani detektivka, ani thriller, ale (řekl bych) „veselá taškařice“ se všemi pozitivy i negativy, které k tomu patří.

Citát: „Je tam umlaut!!!“ … doprovázeno zvednutím dvou prstů.

tomts  | ****1/2 23.10.2014 16:16

Zatímco v knize „Jak neuloupit smaragd“ zlodějíček Dortmunder se svými kupmány smaragd v podstatě uloupit CHCE, zde arestant a nepolepšitelný vtipálek Harry Künde jako nedobrovolný společník svých kumpánů spoluvězňů banku v podstatě vyloupit NECHCE, ovšem z pochopitelných důvodů musí předstírat že ano a přitom se pokoušet s menším či větším úspěchem dílčí akce sabotovat, jde opět o řetězec bláznivých pokusů-nepokusů, není to tak přímočaré, ale stále poměrně zábavné, a to i při několikátém čtení, na druhou stranu – pomineme-li všeobecné a nijak usilovné pátrání po autorovi nápisů, eventuelně autorovi kanadských žertíků – to opravdu není detektivka, spíš jakýsi humorný (anti)thriller…

trudoš  | **** 08.07.2019 12:55

Vím, že překlad názvu románu Jak nevyloupit banku je v českých hájích prakticky legendární, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že originál Help, I Am Being Held Prisoner vystihuje jeho charakter mnohem lépe. Což o to, banka se tady (ne)vylupuje, ale daleko podstatnější jsou zde nápisy POMOC, DRŽÍ MĚ V LAPÁKU, které rozčilují vedení kriminálu, protože se objevují na těch nejméně vhodných místech. A které všichni mylně považují za hrdinovu práci, vzhledem k jeho recesistické minulosti.
Každopádně, jste-li připraveni na komorní humoristický příběh z vězeňského prostředí, budete nadšeni. Donald E. Westlake hýří vtipem i originálními situacemi, ovšem stručnost, pospolitost a výraznější hlavní postava nějak zmizely. Ostatně, celé mi to přišlo, jako by si to psal autor pro vlastní potěšení, s protagonistou, který nemá se slavnějšími „zločinci“ jako Parker či Dortmunder moc společného – je více civilní, více obyčejný. Ale možná právě proto nakonec získal Harold Künde (je tam umlaut!) takovou slávu.