kniha » Odplata
chce si přečíst 1 | má v knihovně 6
hodnotilo: 7
90%
Odplata

Richard Stark

Odplata

série: Parker
díl v sérii: 1

Kategorie: thriller - drsná škola - mafiánská

originální název: The Hunter
jiný (obecně známý) název: Point Blank
originál vyšel: 1962

vydání: Tamtam 1999

odkazy: 2x [film]


Komentáře:
Lmslaver  | ***** 25.11.2013 12:59

Parkerově spanilé jízdě za jeho penězi, která vede i přes mrtvoly nemůžu dát menší ohodnocení než pět hvězd. Pro mě je to klasika s nezapomenutelnými drsnými hláškami, brutálními metodami a neskutečnými drzostmi, které doprovází tohohle sympatického záporáka od první do poslední stránky.

trudoš  | **** 15.09.2019 14:03

Parker je dravec. Dravec žijící na okraji společnosti, chladnokrevně sledující slabé kusy, které obírá o vše, co potřebuje on sám. Nelituje ničeho a nikoho, což z něj činí jednoho z nejnebezpeč­nějších grázlů široko daleko. Proto je i pro něho samotného překvapením, když ho jeho dlouholetý parťák podrazí, sebere mu peníze a ponechá napospas poldům. Ale co jsme si, to si jsme. Teď je Parker z basy venku a chce jediné – svůj podíl z akce. Problém je, že všichni pochybují o tom, že by to bylo až takhle jednoduché. Všichni kromě Parkera…
První Starkovka v řadě je v mnohém jinačí, než veškerá ostatní tvorba Donalda E. Westlakea. O humor tu prakticky nezakopnete a na nějaké zpytování svědomí můžete rovnou zapomenout. Základním kamenem je strohost, takže žádné zbytečné kroužení vůkol zápletky nebo natahování popisů formou vtipných metafor. Tohle je zkrátka gangsterka přímo od zdroje, suchá a drsná, téměř jako podsvětí samo. Na někoho možná příliš, ale to už je spíš jeho problém, ne autorův.