kniha » Mědirytina
má v knihovně 4
hodnotilo: 2
70%
Mědirytina

František Ditrich

Mědirytina

série: Třicet případů majora Zemana
díl v sérii: 7

Kategorie: krimi

vydání: Naše vojsko (web) 1976


Informace / Anotace ke knize: Mědirytina

K jednomu pražskému domu přijíždí pohřební vůz. V tom domě se totiž nešťastnou náhodou otrávil plynem jeden z nájemníků, jistý Trojánek. Na místě už zasahuje Jan Zeman, který přeci jen přestoupil do Prahy k majoru Pavláskovi, spolu s ním je tam jeho pomocník Stejskal a „kluci z laborky“. Domovnice jim líčí každou podrobnost o panu Trojánkovi. V bytě ovšem nacházejí falešné potravinové lístky na maso, celkem 16 kg. Expertízou je zjištěno, že jsou falešné. Tyto padělky jsou také objeveny ve vinárně Panonia, kam Trojánek chodil a také v tržnici na Starém městě, kde prodával. Tam se také objeví Ludmila Brůhová, která je v podezření tím, že Trojánka hledá. V tržnici vedle Trojánkova pultu prodává i zdánlivě příjemná a ochotná kořenářka Hodačová. Zeman se Stejskalem se vydávají do vinárny Panonia, místní číšník Trojánka také hledal.

Tam při inventuře zjišťují, že číšník nahrazoval chybějící lístky padělky od Trojánka, na pravé lístky dělal načerno večeře. Ve vinárně se objeví i Lídá Brůhová, kterou si proto Zeman předvolává na druhý den k výslechu. Přitom ale zjišťuje, že žádné lístky u sebe nemá, naopak Zemanovi se začíná čím dál víc líbit a chová se při výslechu trochu zmateně. Při návštěvě Takáčovy domácnosti příslušníci sledují jeho ženu, která se svým přítelem něco přenáší v kufrech. Na nádraží je pak zadržují a v kufrech nacházejí kradené kůže. Raději by nalezli tajnou tiskárnu na lístky, ale úspěch je to také. Zeman při návštěvě tržnice opět vidí Lídu, doprovází jí a na mostě jí seznamuje s malířem, bratrem kořenářky Hodačové. Tu Zeman navštěvuje doma, ještě předtím než zazvoní, si všimne chybějící cedulky se jménem na dveřích. U ní doma pak jejich rozhovor probíhá v přátelském duchu, říká jí, že potravinové lístky se objevují u ní na tržnici a žádá jí, kdyby něco objevila nebo viděla, ať mu zavolá. Na tržnici pak zadrží muže, který má u sebe 15 kg masa, chtěl je na promoci svého syna. Zjišťuje se však, že maso mu prodal pod pultem vedoucí masny na tržišti, ovšem za peníze.

Vzniklý rozdíl kryl vedoucí masny padělanými potravinovými lístky. Když kořenářka zahlédne kriminálku, že odvádí vedoucího masny, zavírá krám a předstírá nachlazení. Na poslední chvíli ještě žádá přítomnou Lídu, aby roznesla po okolí kornouty s kořením, ve všech pak příslušníci nacházejí falešné potravinové lístky. Lída tedy nevědomky působila jako dealerka. Následuje prohlídka v bytě kořenářky, zpočátku se jeví jako neúspěšná. Zeman se chová rázně a neústupně, baba se však nepřiznává a zapírá. V jednu chvíli Stejskal nachází alespoň malou stopu, papír do počítacího stroje. To však nestačí a musejí pátrat dál. Nalézají také kupní smlouvu na vilu v Jevanech, je podezřelé, kde na ní Hodačová vzala peníze. Zemanovi už začínají téci nervy, ztrácí půdu pod nohama a mluví o rezignaci. Najednou si při pohledu na dveře uvědomí skutečnost, ze je tam měděná cedulka se jménem, která tam při jeho první návštěvě nebyla. Na druhé straně štítku je matrice se vzorem potravinových lístků. Konečně. Nakonec ještě seberou i bratra kořenářky, malíře, který jí pomáhal. Po skončení případu sedí spolu v Panonii Zeman s Lídou a jejich vzájemná náklonnost se prohlubuje ve skutečný vztah. Hovoří dokonce o svých budoucích dětech, zdali pochopí tenhle systém potravinových lístků.