kniha » Ve znamení bílé růže
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 5
70%
Ve znamení bílé růže

Michael Clynes

Ve znamení bílé růže

série: Paměti Rogera Shallota
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní - historické

originální název: The White Rose Murders
originál vyšel: 1991

vydání: MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 1998


Komentáře:
honajz  | *** 06.05.2013 15:59

Je to lehce napsané, o tom žádná. Autor lehce žongluje s historickými osobnostmi a zapracovává je do děje. Někdy už to ale připomíná brouka Pytlíka – sir Shallot všechny znal, všude byl, portrét mu maloval slavný malíř, spal s Annou Boleynovou, Krvavou Mary a dalšími… I ta na mne až přehnaná sexuální dovádivost mi časem přišla – na historickou detektivku – už poněkud mimo. Dobře, hrdina je proutník, ale proč z toho udělat středobod knihy, takže i zápletka jde stranou, a dokonce i nějaký hlubší profil postav? Zkrátka přes veškerou lehkost mi to přišlo rozvláčně a nezajímavě napsané, nehledě na to, že k prvnímu řekněme případu dojde až někdy za třetinou knihy.

 | ** 27.05.2014 13:17

Četl jsem před cca 10-ti lety a líbilo se mi to natolik, že jsem zkousl několik pokračování… Nedávno, pod dojmem z knížek C. J. Sansoma, jsem to otevřel znovu, ale čekalo mě hořké zklamáni. Nedostal jsem se přes prvních 100 stránek, ve kterých se hlavní hrdina holedbá, jakým způsobem (opakovaně a mnohokrát) „cimrmannovsky“ zasáhl do anlických dějin. Například se zmiňuje o svém nemanželském synovi, kterého mu tajně porodila „panenská“ královna Alžběta. Ve srovnání se Sansomem působí Clynesovy knížky jako parodie.

trudoš  | ***1/2 14.02.2020 07:30

Sympatická historická detektivka se svérázným hrdinou, který není klasickým rytířem bez bázně a hany, ale spíše prášilem par excellence. Přesto sir Roger Shallot plní svou funkci v příběhu na výbornou – a teď nemyslím ty části, kdy obšťastňuje anglické dámy na několikero způsobů. Doba jednoduše slušňákům nepřála, takže se není čemu divit, že autor musel zvolit trochu „dobrodružnější“ postavu, co se nebojí rozdávat rány vlevo i vpravo.
Naneštěstí zápletka samotná už tak zajímavá není. Spisovatel Michael Clynes se s jistou dávkou benevolence snaží držet historických faktů a vzhledem k tomu, že zločin se týká politických intrik na dvoře Jindřicha VIII., je dopředu jasné, že k moc velkým výstřelkům pravděpodobně nedojde. Román tak atmosférou evokuje svižnou dumasovku s moderním hrdinou a v druhém plánu pak nepříliš vynalézavou špionážku, v níž ani nejde tolik o neočekávané zvraty, jako spíš o čtenářovo ukrácení dlouhé chvíle zábavným putováním v pošmourných kulisách dějin kolem roku 1518.