kniha » Poslední kmotr
má v knihovně 5
hodnotilo: 4
65%
Poslední kmotr Více vydání = více obálek.

Mario Puzo

Poslední kmotr

Kniha vyšla i pod názvem:
Posledný don
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: thriller - mafiánská

originální název: The Last Don
originál vyšel: 1996

vydání: INA 1996; Knižní klub (web), Ikar SK (web) 1998; Ikar SK (web) 2001; Knižní klub (web) 2004; Knižní klub (web) 2008; Knižní klub (web) 2012


Komentáře:
lenivec  | ** 28.02.2012 15:28

Ak by neexistoval Krstný otec, tak by táto kniha nevznikla. Neostal by material ktorý sa tam nezmestil, to je môj dojem, lebo ostatné už bolo v Krstnom otcovi. Český názov je silne komerčný, čo môže prispieť v väčšiemu sklamaniu.

trudoš  | **** 01.07.2017 21:44

Přestože mnohem slavnější Kmotr z roku 1969 je dílem bezesporu propracovanějším, nějak jsem si k tomuhle italskému dramatu vypěstoval vztah daleko vstřícnější, než k jeho staršímu bratru. Je to hodně rozmáchlé vyprávění a v některých odbočovacích liniích zcela ztrácející tempo. Ale já si jej zamiloval právě pro všechny ty nepodstatné detaily, jako jsou produkční triky filmového průmyslu, právní úskalí literárního řemesla nebo tajnosti kolem konceptu výdělečnosti hazardu. A jak ze široka přistupuje Mario Puzo k příběhu, podobně nakládá i s postavami, jichž představí neskutečnou řádku. Každá jedna má však v ději svou roli, byť třebas jen epizodní a ve formě zdánlivě nepodstatného skutku. Brutální finále pak patří k tomu nejlepšímu na poli mafiánské literatury a právě díky atmosféře obyčejného společenského románu všechno to nečekané násilí tak chytne za srdce.
Vlastně knize zazlívám jen jediné a to je historické zasazení, protože punc devadesátých let se mi k tomu nehodil ani v nejmenším.