kniha » Poklad byzantského kupce
v Top10 1 | má v knihovně 9
hodnotilo: 13
82%
Poklad byzantského kupce Více vydání = více obálek.

Václav Erben

Poklad byzantského kupce

série: Kapitán Exner
díl v sérii: 1

Tato kniha je částí i jiných knih: Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt, Dva případy kapitána Exnera

Kategorie: detektivní - krimi

originál vyšel: 1964

vydání: Naše vojsko (web) 1964; MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 2001; BVD (web) 2012

odkazy: 1x [film]


Komentáře:
lastmanontheearth  | ***1/2 17.07.2012 23:02

Pokud nepočítám film, je tento román mým prvním setkáním s tvorbou Václava Erbena, respektive s jeho šaramantním VD kapitánem Exnerem. Už od prvních stránek na mě dýchla atmosféra raných knih Jaroslava Velinského s Augustinem Velikým: vše je podáno s nadhledem, takovým mile rozšafným stylem, byť na rozdíl od Kidovy tvorby je zde méně humoru. Knize to ale rozhodně nevyčítám, protože si nemyslím, že by to byl Erbenův záměr – stejně tak nepovažuji za komedii Novákův snímek.

Při čtení jsem sice byl ovlivněn jeho nedávným shlédnutím (takže jsem věděl, kdo a proč zločin spáchal), nicméně i tak jsem ve výsledku více než spokojený. Navíc považuji literárního Exnera za sympatičtější figuru, než je ten filmový v podání Jiřího Valy (byť ani ten není špatný). Možná proto, že detektivova světáckost a donchuanství jsou lépe vyváženy přiměřenou mírou empatie a omylnosti.

trudoš  | ****1/2 03.04.2019 11:22

Jsou čtyři tuzemští autoři, kteří mě před nějakým časem vyvedli z omylu, že česká detektivka stojí za prd. Nejdříve to byl Jaroslav Velinský s Otou Finkem, později duo Jan Zábrana a Josef Škvorecký s doktorem Pivoňkou a do třetice všeho dobrého právě Václav Erben se svým kapitánem Exnerem.
Podobně jako Fink nebo Pivoňka je i Exner dostatečně osobitý, aby nepůsobil dojmem laciné kopie západní konkurence. Navíc s přihlédnutím k tomu, v jaké době kniha vznikala, není příběhu prakticky co vytknout. Možná pan Erben nebyl příliš kovaný v technických postupech při zajišťování důkazů na místě činu, hravě to však dokázal zamaskovat promyšlenou zápletkou a hlavně živelností jednotlivých protagonistů. A přestože se veškeré vyšetřování odehrává v Čechách, ani jednou na mě nepůsobilo dojmem, že by spisovatel překračoval hranice reálného. Naopak, takhle autentickou detektivku jsem už dlouho nečetl. Čemuž asi nepřímo napomohl fakt, že se odehrává v době poválečné, a tím pádem v mém oblíbeném období.