kniha » Panoptikum starých kriminálních příběhů
v Top10 1 | má v knihovně 10
hodnotilo: 13
98%
Panoptikum starých kriminálních příběhů Více vydání = více obálek.

Jiří Marek

Panoptikum starých kriminálních příběhů

série: Panoptikum
díl v sérii: 1

Tato kniha je částí i jiných knih: Panoptikum

Kategorie: detektivní - krimi - povídková sbírka

originál vyšel: 1968

vydání: Mladá fronta (web) 1968; Československý spisovatel 1974; Československý spisovatel 1977; Knižní klub (web) 2008; Knižní klub (web) 2016


SERIE: Panoptikum
[1] Panoptikum starých kriminálních příběhů
[2] Panoptikum hříšných lidí
[3] Panoptikum Města pražského

Neřazené díly série

Informace / Anotace ke knize: Panoptikum starých kriminálních příběhů

Soubor sedmnácti kriminálních příběhů z doby první republiky, napsaných na základě skutečných událostí, které se kdysi staly senzacemi. Kniha, která jakoby v mnohém navazovala na dva známé soubory Čapkových detektivních povídek, je v nich podobná lidská chápavost a laskavost, vtip, humor a dar živého slova.

Soubor Panoptikum starých kriminálních příběhů je první knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka, kterou doplňují Panoptikum hříšných lidí a Panoptikum Města pražského. Soubor povídek obsahuje více či méně slavné případy vrchního policejního rady Knotka, jeho nástupce rady Vacátka a členů mordparty. V každém příběhu díky jemnému humoru a jazykovému mistrovství Jiřího Marka ožívá především nostalgický svět prvorepublikové Prahy a jejích tehdejších periferií, spolu s řadou osobitých postav, které prožívají všední dramata s nešťastnými, ale někdy i se šťastnými konci. Většina povídek z tohoto souboru se dočkala seriálové či filmové podoby.