kniha » Panoptikum Města pražského
chce si přečíst 1 | má v knihovně 4
hodnotilo: 10
93%
Panoptikum Města pražského Více vydání = více obálek.

Jiří Marek

Panoptikum Města pražského

Kniha vyšla i pod názvem:
Panoptikum hříšných lidí Města pražského
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Panoptikum
díl v sérii: 3

Tato kniha je částí i jiných knih: Panoptikum

Kategorie: detektivní - krimi - povídková sbírka

originál vyšel: 1979

vydání: Československý spisovatel 1979; Československý spisovatel 1981; Adonai 2003; Knižní klub (web) 2008; Knižní klub (web) 2014


Komentáře:
trudoš  | ****1/2 08.07.2016 00:19

Oproti předchozím dvěma sbírkám o trochu slabší, především z toho důvodu, že většina povídek je postavená na stejné osnově. Ta trochu shazuje to, co bylo dosud v Panoptiku napsáno, protože vrchní policejní rada Vacátko najednou všechno ví, všechno zná a dává tím mimoděk najevo, jak jsou ostatní kriminalisté neschopní. Přitom každý z jeho detektivů je osobnost sama o sobě a své kvality už mnohokrát prokázali nám i zločincům. Navíc Vacátkova genialita není nijak ohromujícího ražení, spíše se projevuje jako ostřílený znalec lidských duší a většinu „záhad“ by tak mohl odhalit prakticky kdokoliv, kdo strávil nějaký čas mezi pražskou galerkou.
Jiří Marek tentokrát své texty pojal trochu rozmáchle a tam, kde jsem dřív obdivoval jeho umění krátkého příběhu, už občas vystrkuje růžky nezbedná vatařina. Ovšem závěrečné povídky dokazují, že mistr se prostě nezapře a všichni kritici mu mohou být leda pro smích. Klobouk dolů, rozhodně jedna z nejvýraznějších osobností československé detektivky.