kniha » Císařova perla
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 18
hodnotilo: 15
90%
Císařova perla Více vydání = více obálek.

Robert van Gulik

Císařova perla

Kniha vyšla i pod názvem:
Cisárova perla
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Příběhy soudce Ti
díl v sérii: 10

Kategorie: detektivní - historické

originální název: The Emperor´s Pearl
originál vyšel: 1963

vydání: Odeon 1971; Knižní klub (web) 1997; Slovenský spisovateľ (web) 2002; Perseus 2002; Slovenský spisovateľ (web) 2018


Komentáře:
toms  | **** 13.09.2011 17:54

Na můj vkus soudce Ti ve svém pátrání až příliš spoléhá na náhodu, byť je propojena s logikou. Také postrádám u těchto starých asijských krimi větší prokreslení postav. Nicméně kniha je bezesporu originální a velmi věrně popisuje starou Čínu.

honajz  | ***1/2 09.07.2014 09:09

Přiznávám, že jsem se často cítil, jako bych četl Vodnickou pohádku od Čapka. To byl samý Kuang, Kua, Juang, Tieng, prostě v těch jménech jsem se brzy ztratil. Každý z nich byl navíc starožitník a obchodník, takže mi trvalo asi přes polovinu knížky, než jsem si je nějak zařadil. Čímž samozřejmě poněkud klesla moje vcítěnost do děje. Který mi ale i pak přišel poněkud natahovaný (třeba ty tři doslovné teorie, jak k vraždám došlo, kdy se často motivy a situace opakují), náhodný (byť se to snaží autor chabě vysvětlit možným vlivem vodní bohyně), a vlastně celkově ne tak zajímavý. Jsou zde však skvělá místa – třeba noční výprava do lesního hvozdu, závěrečné odhalení ve ztemnělé místnosti, tyto situace nabízejí až skoro hororové prvky. Popis prostředí a detailů je opět dokonalý. Ale přece jen zápletka mi přišla taková nijaká.