kniha » Nápady čtenáře detektivek
má v knihovně 9
hodnotilo: 6
100%
Nápady čtenáře detektivek Více vydání = více obálek.

Josef Škvorecký

Nápady čtenáře detektivek

Tato kniha je částí i jiných knih: Nápady čtenáře detektivek a jiné eseje

Kategorie: literární teorie - o detektivce či VD

vydání: Československý spisovatel 1965; Československý spisovatel 1967; Rozmluvy 1988; Asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury, Interpress 1990


Komentáře:
tomts  | ***** 04.07.2009 12:39

Přesto, že byla kniha napsaná již téměř před 50 lety, jedná se stále o to nejlepší, co bylo o detektivní literatuře napsáno. Doprovodné fotografie starých klasiků žánru z 2. vydání jsou velmi cenné, ani dnes nejsou tak kvalitní na internetu.

toms  | ***** 07.05.2011 12:48

Jeden z pilířů českých literárně-teoretických prací o detektivním žánru. Škvorecký se zaměřuje především na klasickou anglickou školu, kde velmi podrobně rozebírá díla významných autorů. Druhé vydání obsahuje kromě rozsáhlého biografického aparátu také unikátní fotografie a je tak obsahově pro badatele nejzajímavější. Vydání první má výrazně méně fotografií a neobsahuje kapitolu 9 s biografiemi klasiků. Novější vydání jsou již pak bez fotografií zcela. Přes svou nespornou zastaralost je kniha dosud nepřekonaným a zásadním čtivem pro seznámení s detektivkou. V 80. letech na Škvoreckého „Nápady“ navázal Pavel Grym svou knihou Sherlock Holmes a ti druzí.