kniha » Smrt na Nilu
chce si přečíst 1 | má v knihovně 17 | antikvariát
hodnotilo: 14
95%
Smrt na Nilu Více vydání = více obálek.

Agatha Christie

Smrt na Nilu

Kniha vyšla i pod názvem:
Smrť na Níle
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Hercule Poirot
díl v sérii: 15
kniha patří do světa: Hercule Poirot

Tato kniha je částí i jiných knih: 3x Hercule Poirot**

Kategorie: detektivní

originální název: Death on the Nile
originál vyšel: 1937

vydání: Mladé letá 1971; Československý spisovatel 1985; Mladé letá 1986; Knižní klub (web) 1993; Knižní klub (web) 2004; Slovenský spisovateľ (web) 2010; Knižní klub (web) 2010; Kalibr (web) 2019; Slovenský spisovateľ (web) 2020; Kalibr (web) 2021

odkazy: 2x [film]


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [2] tomts (editor) 17.05.2014 06:21  

@VŠ[1]: Četl jsem, též viděl obě filmové adaptace, a s vámi vysloveným názorem naprosto souhlasím. Ustinov jako Poirot mi také nejde pod fousy (ostatně stejně tak Finney v jinak výborné a rovněž hvězdně obsazené Vraždě v Orient Expresu), což je možná dáno tím, že kdo četl pár detektivek s Hercule Poirotem – což nejspíš každý – udělal si chtě nechtě nějakou představu o postavě Hercula Poirota co se týče vzhledu, chování, zvyků i zlozvyků, a když se časem objevily první zfilmované povídky a později filmy dle románů (nejde o seriál, když už, tak o sérii), Poirot v podání Davida Sucheta tyto naše představy naplnil snad na 100 %, navíc je zřejmé, že se s postavou sžil a hraje ji s láskou.

Rovněž mně se ale celkově – i přes toho Ustinova – mnohem více líbil film z roku 1978, kromě již řečeného bych připomněl i podmanivou hudbu, která umocňuje atmosféru krajiny i příběhu samotného.

 [1] 16.05.2014 19:04  

Nečetl jsem, takže byste mi teď mohli po způsobu koček z Červeného trpaslíka oprávněně říct „co to tady meleš, ty vořechu“ – ale viděl jsem obě filmové adaptace.

Áčkový film z roku 1978 je o několik koňských délek lepší než seriálová epizoda z roku 2004. David Suchet je sice lepší Poirot než Peter Ustinov, ale film z roku 1978 má prostě lepší herce, lepší scenérie egyptských památek, delší stopáž a tak dále. Úžasná je zvlášť Mia Farrow v roli Jacqueline. Zajímavá je také Angela Landsbury – zahrála excentrickou spisovatelku, které o sobě tvrdí, že „umí čmuchat lépe než Hercule Poirot“. To byl zřejmě impuls, který o pár let později odstartoval seriál „Murder, She Wrote“ s Jessicou Fletcherovou, opět ztvárněnou Angelou Landsbury.

Naneštěstí delší, propracovanější a s větší láskou natočený film (1978) ukazuje chabou podstatu námětu, kdy se na výletní lodi na Nilu „čirou náhodou“ sejde tlupa lidí, kteří se znají z minula a navzájem se nenávidí. Další náhoda k nim přihodí i Hercula Poirota, který může odhalovat jejich vražedné spády ještě dřív, než tyto vražedné spády propuknou naplno. Herci přehrávají až se stávají karikaturami, celé se to občas překlopí do parodie. Přesto je film svým způsobem roztomilý a stojí za to ho vidět. Seriálová epizoda je o poznání topornější, ale také není špatná.

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo