kniha » Pražský rozparovač
chce si přečíst 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 2
60%
Pražský rozparovač

Jan Bauer

Pražský rozparovač

série: Jakub Protiva a mnich Blasius
díl v sérii: 1

Tato kniha je částí i jiných knih: Prahu rdousí strach

Kategorie: detektivní - historické

vydání: MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 2009


Komentáře:
tomts  | **1/2 30.08.2014 15:10

Autoři historických detektivních příběhů z dob českého středověku to věru nemají lehké: na jejich díla je čtenářem – ať ten chce či nechce – zpravidla nahlíženo prizmatem dobrodružství Oldřicha z Chlumu či Jiřího Adama z Dobronína, která u nás bezesporu tvoří špičku tohoto subžánru, přičemž Vondruška jimi nasadil laťku hodně vysoko nejen ostatním, ale občas i sám sobě.

„Pražský rozparovač“, první kniha z dnes již početné Bauerovy série „Jakub Protiva a mnich Blasius“, mne nijak neuchvátil – celý příběh včetně několika krvavých vražd a jejich vyšetřování tak nějak klouže po povrchu, jakoby autor byl při psaní myšlenkami někde jinde a už už to chtěl mít za sebou, motivace i pachatel se zdají být (a nakonec také jsou) zřejmé od prvních stránek, žádná z postav nezaujme čtenáře natolik, aby se vyloženě těšil na další knihu, což – abych nekřivdil – snad může být i tím, že jde o začátek série, takže ještě další díl zkusím.

trudoš  | ***1/2 01.01.2016 03:51

Jan Bauer poměrně zdařile převedl moderní detektivku do středověkého prostředí. Přestože moc nestaví na detekčních schopnostech svých postav, drží se pravidel literárního vyšetřování, kdy předhazuje různé stopy a vraha odhalí až v samotném závěru, takže čtenář má možnost pátrat společně s hrdiny. Ty pravda intelektem příliš neobdařil, ale možná právě proto mi nakonec přirostli k srdci víc, než kdyby šlo o přemoudřelé Mirky Dušíny.
V důsledku nenáročné odpočinkové čtivo se sympatickými postavičkami v komicko-tragické době. Protože nelpím na dobové autentičnosti, vyhovovala mi i soudobá stylistika, která se jinak historickým příběhům vyhýbá jak čert kříži. Autor se tak dovedně odklonil od komerčně úspěšnějšího Vlastimila Vondrušky, i když by se mohlo zdát, že se pouze snaží pochodovat v jeho stínu. Jen škoda prvoplánové zápletky, která je dost předvídatelná. Kdyby nešlo o úvod do řady, kdy se herci a kulisy teprve představují, asi bych román hodnotil přísněji.