kniha » Záhada na zámku Styles
má v knihovně 16
hodnotilo: 18
85%
Záhada na zámku Styles Více vydání = více obálek.

Agatha Christie

Záhada na zámku Styles

Kniha vyšla i pod názvy:
Záhadná událost ve Stylesu
Vražda na zámku Styles

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Hercule Poirot
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Hercule Poirot

Tato kniha je částí i jiných knih: 3x Hercule Poirot*, 3x Hercule Poirot 3*, Hercule Poirot - První a poslední případ

Kategorie: detektivní - anglická škola - záhada zamčeného pokoje

originální název: The Mysterious Affair at Styles
originál vyšel: 1920

vydání: Českomoravské podniky tiskařské a vydavatelské 1929; Knižní klub (web), Ikar CZ (web) 2001; Slovenský spisovateľ (web) 2014; Knižní klub (web) 2015; Slovenský spisovateľ (web) 2020

odkazy: 1x [recenze], 1x [film]


Komentáře:
trudoš  | ****1/2 13.03.2016 17:53

Komorní detektivka, která víc než román připomíná divadelní hru. Barvitost kulis se totiž soustředí na dva tři pokoje a víc autorka nepotřebuje. Což je věc, se kterou mě Agatha Christie fascinuje – schopnost uhrát vše pouze za pomoci svižných dialogů, navíc s minimem rozvláčných popisů. Jedinou nevýhodou je pracná orientace v postavách a vztazích mezi nimi. I když se zpočátku shrne kdo je kdo, stejně jsem měl neustále problém správně si zařadit jednotlivé aktéry, když se ocitli na scéně.
Ovšem na to, že kniha bude za pár let slavit pěkné sté výročí, jí nelze upřít čtivost a jazykovou modernost. Jen málokdo by hádal, že jde o vyzrálého důchodce. V rámci toho s úctou oceňuji nápaditost ústředního motivu, podobně jako jeho logickou propracovanost. Zločin nepůsobí překombinovaně a indicie k jeho rozřešení při druhém čtení skutečně naleznete v příběhu rozeseté. Jen mi vadili Herculovy neustálé narážky, že ví víc než ostatní, přičemž tak jako tak odkryje karty až při závěrečné rekapitulaci.