kniha » Velká vlaková loupež
chce si přečíst 2 | má v knihovně 8
hodnotilo: 7
86%
Velká vlaková loupež Více vydání = více obálek.

Michael Crichton

Velká vlaková loupež

Kniha vyšla i pod názvy:
Čtyři klíče
Veľká vlaková lúpež

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: thriller - gangsterka

originální název: The Great Train Robbery
originál vyšel: 1973

vydání: Smena 1977; Mladá fronta (web) 1978; Mladá fronta (web) 1992; Kniha Zlín (web) 2019

odkazy: 1x [film]


Informace / Anotace ke knize: Velká vlaková loupež

Edward Pierce se ve viktoriánském Londýně s lehkostí sobě vlastní dokáže pohybovat jak mezi společenskou elitou, tak mezi zločinci. Jednoho dne přijde s plánem na loupež století – chce z jedoucího vlaku ukrást hromadu přísně střeženého zlata, které je určeno pro vojáky bojující v krymské válce. Aby se ke zlatu ovšem dostal, potřebuje nejdříve získat čtyři klíče od zdánlivě nedobytných trezorů. Začíná tak příběh plný důmyslného plánování a zvratů…
Kniha vznikla na základě skutečné události z roku 1855. Při loupeži bylo tehdy z vlaku mířícího z Londýna do Folkestonu ukradeno zhruba sto kilogramů zlata, které by mělo dnes hodnotu milionu liber. Román je zločinem inspirovaný jen volně a Michael Crichton se v něm opět ukazuje coby autor čtivých dobrodružných příběhů, které sice nevynikají realističností líčení či charakterovou drobnokresbou, ale díky svému spádu čtenáře chytnou a nepustí, dokud nedočte poslední stránku.

Román byl rovněž v roce 1978 zfilmován pod názvem První velká vlaková loupež. Režie se ujal sám Crichton a v hlavních rolích se objevily takové hvězdy jako Sean Connery nebo Donald Sutherland.

 

Externí odkazy:

[film] ČSFD