kniha » Roseanna / Zmizelé hasičské auto
hodnotilo: 2
75%
Roseanna / Zmizelé hasičské auto

Maj Sjöwall
Per Fredrik Wahlöö

Roseanna / Zmizelé hasičské auto

série: Martin Beck (Romány o zločinu)
díl v sérii:

Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Roseanna, Zmizelé hasičské auto

Kategorie: detektivní - krimi - omnibus

vydání: Ikar CZ (web) 2000


Informace / Anotace ke knize: Roseanna / Zmizelé hasičské auto

Osvědčená a oblíbená dvojice švédských autorů – Maj Sjöwallová a Per Wahlöö – opět přivádí na scénu detektiva Martina Becka, který si u nás našel mnoho nadšených ctitelů a příznivců.

Český čtenář detektivek je odkojený radou Vacátkem, obyčejným „tatíkem“, který zná svůj rajón, rozumí lidem a ani po mnoha odsloužených letech neztratil lidský vztah ke spravedlnosti. Martin Beck jakoby pocházel ze stejné líhně: není to žádný superman. Po letech už mu chybí nadšení, ale vyniká buldočí houževnatostí a odhodláním dotáhnout práci do konce. Po kávě ho bolí žaludek a v metru se mu dělá nevolno. Jeho manželství je pouhou formou bez obsahu, takže se raději utíká k práci.

V tiché ranní chvilce u snídaně ale umí vzít svoji dospívající dceru za ruku. A v mrtvé ženě u jezera nevidí jenom oběť, ale dívku, kterou má někdo rád. Snad proto je pro něho každý vyřešený případ hodnotou, důkazem, že přes veškerou lidskou bídu přece jen ještě existuje spravedlnost.

Spravedlnost, která, jak Martin Beck dobře ví, nemá jiných očí a paží než oči a paže unavených, uhoněných detektivů. Martin Beck prochází osudy lidí nenápadně, jako když sadař obhlíží štěpy. Když vykoná svoji práci a vy zavřete knihu, najednou zjistíte, že se vám po něm docela stýská.