kniha » Jatka
v Top10 1 | chce si přečíst 1 | má v knihovně 18
hodnotilo: 28
90%
Jatka Více vydání = více obálek.

Lee Child

Jatka

série: Jack Reacher
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Jack Reacher

Tato kniha je částí i jiných knih: Jatka / Cully / Osudová láska / Poslední vůle

Kategorie: thriller

originální název: Killing Floor
originál vyšel: 1997

vydání: BB art (web) 1999; BB art (web) 2010; BB art (web) 2016; BB art (web) 2022

odkazy: 1x [seriál]


Komentáře:
honajz  | ***** 17.02.2013 16:04

Po příjemném překvapení v podobě filmu o Jacku Reacherovi jsem začal číst první z knih Lee Childa o tomto svérázném řekněme vyšetřovateli. Zkušeně napsaný thriller, promyšlený, s úspornou stavbou vět, dobrou prací s napětím i popisem, jen občas jsou tam zbytečně protahovací a prodlužovací, a tedy nudné scény. Ale hlavně! Jsem díky knize objevil tři nové bluesmany, jež jsem neznal a jejichž muzika se mi hodně líbí. Vlastně už chápu, proč čeští folkaři z blues vycházejí.

Jana677  | **** 18.02.2014 10:57

Hlavním hrdinou tohoto thrilleru je Jack Reacher, bývalý vojenský policista, nyní svobodou posedlý tulák. Fyzičkou a bojovými schopnostmi by smetl z tváře světa třeba celou armádu Chucků Norrisů a z jeho geniálních dedukcí by úžasem Sherlock Holmes překousnul nejen dýmku, ale i své housle. Impulzivní rozhodnutí Reachera vyplivne v městečku Margrave, kde je proti své vůli zapleten do místních vražd. Prokousává se spletí záhad, na agresi odpovídá brutalitou a nepravděpodobné náhody se kolem něj vrší rychleji než mrtvoly. Dokud Reacher tápal a nechápal, do čeho se zapletl, byla jsem s románem spokojená. Jakmile došlo na vysvětlování a řešení problémů, nadšení opadlo. S tolika logickými dírami, přímo propastmi, jsem se snad ještě v žádné knize nesetkala. S ohledem na spoilery nebudu popisovat detaily, ovšem hrdinova jasnozřivost, nepochopitelně dementní chování padouchů a prvek neuvěřitelné náhody mi docela zkazily původní hodně pozitivní dojem. Jako další mínus bych uvedla psychickou plochost a šablonovitost vystupujících postav – prakticky nic jsem k nim necítila. O klaďase jsem se netřásla strachy a zlouni nevyvolávali správnou porci nenávisti a hrůzy. Přes veškeré výhrady se „Jatka“ dobře četla a kdyby Child Lee dokázal zapracovat na hlubších charakterech a zápletkách bez WTF momentů, měl by tento autor úspěšně nakročeno mezi mé oblíbence. Další knihy rozhodně vyzkouším. S tolerantně přivřenýma očima hodnotím 75%.
Zřejmě se podívám i na film, vždyť při popisu Jacka Reachera jako muže ve věku 36 let, štíhlého, vysokého asi 195 cm a světlovlasého, představila jsem si okamžitě Toma Cruise:-))).