kniha » Rozpuštění
chce si přečíst 2 | má v knihovně 4
hodnotilo: 8
91%
Rozpuštění Více vydání = více obálek.

C. J. Sansom

Rozpuštění

Kniha vyšla i pod názvem:
Zánik
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Matthew Shardlake
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: Dissolution
originál vyšel: 2003

vydání: BB art (web) 2009; BB art (web) 2012; Aktuell 2021


Komentáře:
 | ***** 22.06.2013 17:55

Pomalu plynoucí, precizně vystavěný román, odehrávající se v Anglii v době Jindřicha VIII. Hlavní hrdina, tělesně poškozený právník (hrbáč) vyšetřuje vraždu v katolickém klášteře, zatímco poskoci Jindřicha VIII. chystají masivní rušení a rozpouštění všech klášterů v zemi (odtud ten název).

Román trošičku připomíná Jméno růže. Také se nabízí srovnání s knihami Michaela Clynese (Ve znamení bílé růže, atd.), které se rovněž odehrávají v Anglii Jindřicha VIII. Clynes sice píše zábavně, ale kdybychom ho srovnávali se Sansomem, skončil by někde ve sklepě.

trudoš  | ***1/2 01.01.2016 03:10

Fundovaně podaná historická detektivka, kde se víc hledí na historické reálie, než na detekční pátrání. Pravdou je, že hrdina moc neumí používat mnou tolik milovaný cynismus a černý humor, na druhou stranu od hrbáče/právníka toho zas tolik čekat nemůžete. Navíc je Matthew Shardlake trochu suchar, takže nepočítám-li vlezlost, není toho moc, čím by mě nějak zásadně oslovil. Ještě k tomu se příběh odehrává v mnišském klášteře a nemůžu se zbavit dojmu, že se autor (ať už záměrně, či nevědomky), nedokázal vyhnout momentům, jak ze Jména růže střižených.
Ale jinak skutečně příjemné, historicky věrné, dějově rozvážné a přiměřeně napínavé. Já však dám víc na funkčnost zápletky a sympatické postavy, než dobovou věrohodnost, pročež se nirvána tak úplně nekoná.