kniha » Bez slitování
má v knihovně 6
hodnotilo: 11
84%
Bez slitování

Lee Child

Bez slitování

série: Jack Reacher
díl v sérii: 6
kniha patří do světa: Jack Reacher

Tato kniha je částí i jiných knih: Bez slitování / Víc než táta / Kdo jsi / Černý led, Bez slitování / Výstřel / Únos

Kategorie: thriller

originální název: Without Fail
originál vyšel: 2002

vydání: BB art (web) 2003


Komentáře:
Lmslaver  | **** 13.11.2013 07:34

Příběh, kde se ocitá Reacher uprostřed americké politiky v prostředí tajné služby. Méně akce, trochu zdlouhavý děj a pak příliš rychlý konec. Celkově slabší díl než předchozí knihy, ale pořád dobré oddechové čtení.

trudoš  | ***1/2 01.08.2019 06:32

Tentokrát jsem narazil a nejsem ani schopen říct proč. Ačkoli má Bez slitování atraktivní zápletku, nějak moc rychle sklouzne do všední rutiny, v níž vystupuje Jack Reacher jako reinkarnace Sherlocka Holmese a Jamese Bonda současně. Lee Child jej staví do pozice dokonalého reka, nemajícího žádné slabiny, kvůli čemuž se vytrácí princip napětí, protože není třeba se o kohokoliv strachovat. A ti mrtví, jimž padne Černý Petr, jsou dopředu promyšleným klišé, které prostě pochválit nedokážu.
Samotná zápletka je přitom sympaticky jednoduchá a opět z jiného soudku než ty předchozí. Takže v tomhle ohledu si nemám na co stěžovat. Ovšem finále se citelně nepovedlo. Kromě toho, že nejsou příliš vysvětleny superschopnosti zločinců, působí jejich motivace absurdně přízemně, což se projevuje především v závěrečné konfrontaci, jež románem prošumí bez jakékoliv famfáry. Změna překladatelky tomu pak taky příliš neprospěla. Přijde mi, že Iva Harrisová umí s autorovou stylistikou pracovat o dost čtivěji.