kniha » Hra na schovávanou
chce si přečíst 1 | má v knihovně 5
hodnotilo: 3
67%
Hra na schovávanou Více vydání = více obálek.

Ian Rankin

Hra na schovávanou

série: Inspektor Rebus
díl v sérii: 2
kniha patří do světa: John Rebus

Tato kniha je částí i jiných knih: V hlavní roli inspektor Rebus*

Kategorie: detektivní

originální název: Hide & Seek
originál vyšel: 1990

vydání: BB art (web) 2001; BB art (web) 2004


Informace / Anotace ke knize: Hra na schovávanou

Edinburgh, pýcha Skotů… To město je jako Jekyll a Hyde.
Za denního světla nastavuje všem svou přívětivou tvář, tváří se pohostinně a láká k návštěvě.
V noci se však proměňuje v netvora. Je zlé, kruté, nemilosrdné.
Málokdo chce znát obě jeho tváře. Kdo je však pozná, už nikdy není schopen vidět velkolepé georgiánské fasády měšťanských domů v tak bezúhonném světle, do jakého se staví, a za každou z nich vidí pravou, nejednou skrývanou tvář těch, kdo v nich žijí.
Inspektor John Rebus patří k těm, kteří znají bestiální tvář Edinburghu. Poznává ji za nocí, za nichž se především odvíjí jeho samotářský život, a netají se tím, že sám je spíš jejím produktem než odchovancem onoho spořádaného, turisticky lákavého města…
Na vylidněné demolované sídliště, kam žádný z turistických návštěvníků města nikdy nezavítá, zavedl Rebuse nový případ. V tamním squatu zemřel mladý chlapec, narkoman. Pro Rebusovy nadřízené to je další rutinní čárka do odvrácené a skrývané bilance města a dál by se mrtvým nejraději už nezabývali. Proč však našli toho mladého muže sice předávkovaného, ale také ukřižovaného, s rozpaženýma rukama a obklopeného hořícími svícemi a na zemi nakresleným pentagramem? Odpověď na tuhle otázku nezajímá nikoho, jen Rebuse. A ten se jako vždy pouští do samotářského vyšetřování.
A narazí opět na fenomén honosných fasád: vše nasvědčuje tomu, že narkomanova smrt byla úkladná vražda, do které jsou zapleteny společenské špičky města.