kniha » Červenka
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 16
hodnotilo: 26
85%
Červenka Více vydání = více obálek.

Jo Nesbø

Červenka

Kniha vyšla i pod názvy:
Červenka nese smrt
Zrada

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Hole
díl v sérii: 3

Kategorie: detektivní

originální název: Rødstrupe
jiný (obecně známý) název: The Redbreast
originál vyšel: 2000

vydání: MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 2005; Ikar SK (web) 2008; Ikar SK (web) 2013; Kniha Zlín (web) 2014; Kniha Zlín (web) 2014; Kniha Zlín (web) 2021; Kniha Zlín (web) 2022

odkazy: 2x [recenze]


SERIE: Harry Hole
[1] Netopýr
[2] Švábi
[3] Červenka
[4] Nemesis
[5] Pentagram
[6] Spasitel
[7] Sněhulák
[8] Levhart
[9] Přízrak
[10] Policie
[11] Žízeň
[12] Nůž
[13] Krvavý mesiac
Informace / Anotace ke knize: Červenka

Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson. Muž se zamiluje do ošetřovatelky Heleny. Když vojáka povolá wehrmacht na jistou smrt na jihovýchodní frontu, naplánují si milenci společný útěk.
A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí.

 

Externí odkazy:

[recenze] iLiteratura.cz (Vojtěch Matocha)
[recenze] Schefikův Blog (Petr Schefik Čapek)