kniha » Červenka
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 16
hodnotilo: 24
85%
Červenka Více vydání = více obálek.

Jo Nesbø

Červenka

Kniha vyšla i pod názvy:
Červenka nese smrt
Zrada

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Hole
díl v sérii: 3

Kategorie: detektivní

originální název: Rødstrupe
jiný (obecně známý) název: The Redbreast
originál vyšel: 2000

vydání: MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 2005; Ikar SK (web) 2008; Ikar SK (web) 2013; Kniha Zlín (web) 2014; Kniha Zlín (web) 2014

odkazy: 2x [recenze]


Komentáře:
joshuatree  | ***1/2 18.06.2011 12:34

Kniha ma zo začiatku veľmi bavila, ale potom moja zábava klesala akoby to autor neuriadil a príbeh sa mu trochu rozpadal pod rukami. Ale celkovo to nebolo zlé, len som asi mal po prvej tretine privysoké očakávania.

lastmanontheearth  | **** 04.11.2012 20:05

Narozdíl od „Netopýra“ je už „Červenka“ typický Nesbø se všemi klady a zápory: vynikajícím Holem (až zamrzí, že nedostal víc prostoru), syrovou, depresivní atmosférou (umocněnou flashbacky na východní frontu) a tradičně překombinovanou zápletkou (přičemž pachatel je tentokrát odhadnutelnější víc než kdy jindy). Bez ohledu na cokoli ale zamrzí zejména fakt, že u nás romány ze série „Harry Hole“ nevychází tak, jak je autor psal, protože spoustu nuancí čtenář buď nevychytá, nebo už je zná z pozdějších románů. „Gratulaci“ si navíc zaslouží nakladatelství Moba, jež jednu dějotvornou informaci, kterou autor zmíní až dvacet stran před koncem, „propálí“ v první řádce anotace. Tleskám, protože to už chce koule.

trudoš  | ***** 13.09.2016 23:24

Pro mě regulérně nejlepší díl v celé sérii. Zápletka má opět nápad a nekopíruje ty předešlé (ani budoucí), nehledě na to, že se Harry Hole naprosto dokonalým způsobem dostane na pozici detektiva první třídy. Jo Nesbø nešetří s nápady ani nečekanými zvraty, včetně dobře vymyšlené hlavní dějové linie připomínající Den pro Šakala Fredericka Forsytha. Především jsou to ale živé postavy a autorův svérázný humor, které udržují celé vyprávění ve strhující rovině. A pak je tu znamenitá scéna o krystalické depresi ze ztráty přítele, která dostane do kolen snad každého. Koho ne, měl by si zajít na transplantaci srdce.
Celek skvěle podkreslují zpětné flashbacky do období 2. světové války mezi dánské vojáky v německých službách. Podobně zajímavá je i vedlejší dějová linie o dánských skinheads a norském právním systému. Snad jen obligátní vyselec a okatě „překvapivá“ pointa mi trochu kazily výsledný dojem, což je ale v důsledku zanedbatelná prkotina. Protože jinak tahle jízda rozhodně stála za to.

Sirius  | **1/2 31.01.2017 14:12

uf. Nesbo je další z těch autorů, co asi trpí syndromem když další knížka, tak o něco tlustší než ta předchozí. A bohužel nudnější. Tahle knížka by si určitě zasloužila zkrátit tak o polovinu stránek. A co mě na tom strašně štvalo, byla skutečnost, že jsem jako čtenář byl díky vypravěčský kameře vždycky o krok před hrdinou. Zvrat s pachatelem bylo hrozný wtf, takový jsem snad ještě nikdy nepotkal. Co to ale zachránilo bylo alespoň svěžejší finále.

Lmslaver  | ****1/2 22.08.2019 18:19

Na třetím dílu série je vidět výrazný posun, autor suverénně vystavěl zápletku, přidal na čtivosti, přesto mé nadšení z Červenky nedosahuje takové výše jako u Nemesis, Pentagramu, nebo Spasitele. Retrospektivní návraty do druhé světové války se mi zdály zbytečně rozsáhlé a po přečtení osmi knih od Nesba už jsem tak trochu nahlédl pod autorovu pokličku a všechny ty zvraty a postupy mě už prostě nešokovaly. Trochu tam v koutku slyším toho posměváčka: kiš-kiš, tady to máš, neměl jsi číst Harryho Holea na přeskáčku. Nicméně trvám na tom, že vedlejší dějová linie příběhu s Princem prolínající tři Nesbovi romány je skvělá a neublížilo ji ani mé nelineární trestuhodné čtení, protože Princova totožnost je známá od první chvíle, kdy vstupuje na scénu. Harrymu tu ke cti slouží i to, že se mimo jednu těžkou životní situaci dokáže držet dál od chlastu.