kniha » Básníci a vražda
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 16
hodnotilo: 11
93%
Básníci a vražda Více vydání = více obálek.

Robert van Gulik

Básníci a vražda

Kniha vyšla i pod názvem:
Básnik a vražda
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Příběhy soudce Ti
díl v sérii: 17

Kategorie: detektivní - historické

originální název: Poets and Murder
jiný (obecně známý) název: The Fox-Magic Murders
originál vyšel: 1968

vydání: Perseus 1995; Perseus 2005; Slovenský spisovateľ (web) 2007


Informace / Anotace ke knize: Básníci a vražda

Za časů soudce Ti vyžadoval literární svět staré Číny od svých stoupenců intenzivní studium a téměř bezvýhradnou oddanost: studenti i akademici se uzavírali do samoty archivů a knihoven, aby nasávali moudrost svých předchůdců. Avšak i pod tak vznešenou pokličkou často vřely i méně skvostné příklady lidských emocí, někdy i vražda – jako je tomu v případě studenta Sunga a tanečnice Malé Fénix.

Soudce Ti přijíždí na návštěvu okresu Ťin-chua, aby se zúčastnil podzimních slavností, a do klína mu spadnou tyto dva záhadné případy. Klíč k celé záhadě zřejmě tkví v pološílené dívce jménem Šafrán, která sídlí ve Svatyni černé lišky v pustině za městem. Oba případy zřejmě nějak souvisí s případem generála Mo, jenž byl před osmnácti lety popraven za vlastizradu. A všichni podezřelí patří k opravdové literární smetánce: akademik, dvorní básník, mnich a překrásná básnířka.

A soudce Ti má pramálo času na vychutnávání slavnosti, protože na její závěr přichází s rozřešením celé záhady a na světlo světa vystoupí otřesné svědectví o tom, co může nastat, když se spolu snoubí básníci a vražda.