kniha » Starožitná smrt
má v knihovně 2
hodnotilo: 3
50%
Starožitná smrt

Stanislav Češka

Starožitná smrt

série: Detektiv Berka
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní - drsná škola

originál vyšel: 2010

vydání: MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 2010


Komentáře:
tomts  | ***1/2 15.01.2014 16:42

Bezprostředně po značném zklamání z „Případu úzké dýky“ jsem se rozhodl dát autorovi šanci na reparát a kupodivu – slušná klasická americká drsná škola v českých kulisách, počin svým způsobem originální. Děj má spád, napětí a celkem i logiku, i když ani zde si autor neodpustil několik popisných pasáží, které v jinak svižně ubíhajícím příběhu působí poněkud rušivě

trudoš  | ** 13.01.2020 22:33

Kdyby šlo o polovinu kratší román, skončil bych s hodnocením na poctivých padesáti procentech. Jenže rozsah dvou set padesáti stran byl na i takovouhle „detektivku“ moc. Asi to má co dělat s tím, že vysloužilec Stanislav Berka je tak bodrej, až mě z toho drnčely zuby. Navíc všechno ví, všechno zná a o polovinu mladší holky z lepší společnosti mu padají do náruče lusknutím prstů. Že by v tom bylo to bezelstné image à la Jiří Krampol? Nevím, nepochopil jsem.
Zápletka vykročí jedním směrem, pokračuje úplně jiným a k vraždě se děj přichomýtne málem omylem. Půlka vyprávění je přitom o tom, jak postavy drží jedny druhé v šachu. Velmi napínavé, vskutku. Což je ještě podmíněno popisy hospodských jídel a krás brněnských lokalit. Celé to pak vyvrcholí v polistopadovou pohádku, která by se mohla jmenovat Kterak čestný detektiv zlotřilou mafii přemohl. To se přiznám, že i kinematografické klenoty jako Kamarád do deště II či Nahota na prodej v sobě měly víc napětí, než celá tahle podivuhodnost.