kniha » Muž na balkóně
má v knihovně 13
hodnotilo: 8
85%
Muž na balkóně

Maj Sjöwall
Per Fredrik Wahlöö

Muž na balkóně

série: Martin Beck (Romány o zločinu)
díl v sérii: 3

Tato kniha je částí i jiných knih: 3x Martin Beck, 3x Martin Beck*

Kategorie: detektivní - krimi

originální název: Mannen på balkongen
originál vyšel: 1967

vydání: Svoboda 1987


Komentáře:
lastmanontheearth  | **** 02.02.2013 16:33

Pro mě zatím nejlepší „Román o zločinu“, zčásti díky tématu (sériový vrah pasoucí po dětech), zčásti díky tomu, že figury, které autorské duo rozestavilo na začátku cyklu, získaly pevné kontury (plus přibyla ještě jedna, která ozvláštňuje chvílemi až idylický sbor utahaných policejních psů). Samotný příběh pak bravurně balancuje na úzkém ostří mezi realitou a zábavností, přičemž každá další kniha o Martinu Beckovi potvrzuje, že podobně jako byl (v rámci žánru srovnatelný) „87. revír“ Eda McBaina důležitý pro následující generace amerických detektivkářů, tak i dílo Sjöwallové a Wahlööa stále silně rezonuje v tvorbě současných skandinávských bestselleristů.

trudoš  | *** 13.07.2019 00:24

Potřetí se rozjíždí plnohodnotné vyšetřování hrůzného zločinu, jen s tím rozdílem, že tentokrát je policistům přáno i ze strany náhody. Ostatně, kdyby nebylo prvotního telefonátu, těžko by si s případem věděli rady. V rámci toho jsem ale trochu trpěl při čekání, až Martinu Beckovi konečně dojdou souvislosti a jako detektiv se někam pohne. Až si myslím, že tvůrci mohli dát hrdinům více prostoru a nedělat z nich pouze věčně tápající poplety.
Jinak ovšem standard, který autenticky popisuje dobové kriminalistické postupy ve Stockholmu, přičemž mě jako čtenáře nejvíc okouzlil motiv toho, jak policisté potřebují nejdříve chytit okresního zloděje, aby díky jeho výpovědi mohli dostihnout lidskou bestii. Tu kombinaci přirozeného humoru a lidské tragiky na téhle sérii prostě miluji. A na rozdíl od současné skandinávské tvorby, tady ještě tolik nehrají prim ztracené existence a vhledy do osobních traumat toho kterého podržtašky, takže těch sto sedmdesát stran příjemně uplyne za jeden – dva večery.