kniha » Noční autobus
má v knihovně 18 | antikvariát
hodnotilo: 14
94%
Noční autobus Více vydání = více obálek.

Maj Sjöwall
Per Fredrik Wahlöö

Noční autobus

série: Martin Beck (Romány o zločinu)
díl v sérii: 4

Tato kniha je částí i jiných knih: Smejúci sa policajt / Stratené hasičské auto

Kategorie: detektivní - krimi

originální název: Den skrattande polisen
originál vyšel: 1968

vydání: Mladá fronta (web) 1968; Mladá fronta (web) 1974; Mladá fronta (web) 1978; Svoboda 1988; Levné knihy KMa (web) 2008


Komentáře:
lastmanontheearth  | ****1/2 30.12.2013 10:33

Série vykazuje s každým novým románem jednoznačný progres. Vše dobré z předchozích dílů je obsaženo i v „Nočním autobusu“, body navíc kniha sbírá za zajímavý zločin, způsob jeho vyšetřování i za funkční sondy do soukromých životů Martina Becka a jeho kolegy Kollberga. Možná by si příběh zasloužil v závěru nějaký drobný zvrat, ale i bez něj je to perfektní čtení.

trudoš  | ***1/2 16.09.2019 16:29

Za mě jednoznačně posun nahoru – tentokrát skutečně zločin, nad kterým zůstává rozum stát. Následné vyšetřování je pak výrazně kompaktnější než u Muže na balkóně, protože prakticky nic tu není zbytečné a už vůbec se neodbíhá do vedlejších uliček. Přesto mě sehraná literární dvojka Maja Sjöwallová a Per Wahlöö opětovně nedokázala plně uspokojit. Dlouho, hrozně dlouho, se jim zápletka neposouvá kupředu a to u stosedmdesá­tistránkové knihy není úplně hygge. Ale autoři jsou Švédi, tak na to vlastně mají právo. Navíc to po chvilce chytne své nepopiratelné kouzlo, když se detektivové musejí potýkat s naprosto šíleným místem činu a nemají ani ánunk odkud začít a na co se soustředit. V rámci toho tvůrcům odpouštím i překombinovanou finální konstrukci zločinu, protože uznávám, že jsme v literární detektivce, a ne v realitě, přičemž za ta léta jsem už četl větší podivnosti. Rozhodně si ale stojím za tím, že na vrahově místě bych celou věc řešil mnohem prozaičtěji (což teda zní pěkně absurdně).