kniha » Zmizelé hasičské auto
má v knihovně 18
hodnotilo: 11
83%
Zmizelé hasičské auto Více vydání = více obálek.

Maj Sjöwall
Per Fredrik Wahlöö

Zmizelé hasičské auto

série: Martin Beck (Romány o zločinu)
díl v sérii: 5

Tato kniha je částí i jiných knih: Roseanna / Zmizelé hasičské auto, Smejúci sa policajt / Stratené hasičské auto

Kategorie: detektivní - krimi

originální název: Brandbilen som försvann
originál vyšel: 1969

vydání: Odeon 1981; Svoboda 1988


Komentáře:
lastmanontheearth  | **** 23.08.2014 10:08

„Zmizelé hasičské auto“ možná nemá tak atraktivní námět jako předchozí případ detektivů z Kungsholmské, nicméně v kategorii policejního procedurálního románu patří stále ke špičce. Vyšetřování postupuje klopotně, pomalu, avšak díky pečlivé a trpělivé práci všech zúčastněných (k níž patří i řada omylů, přehlédnutí, ale také i trocha toho příslovečného štěstí) se postupně veškeré – byť zdánlivě nesourodé – motivy spojí v jeden kompaktní celek. Snad jen autoři mohli vybrat z možností finálního rozřešení variantu více nejednoznačnou, byť ta jimi zvolená je logická a zřejmě nejelegantnější.

trudoš  | *** 26.01.2020 18:50

Pro mě zatím nejslabší díl série. Děj je zbytečně natahovaný, zápletka se vytrácí pomalu do ztracena a finální vyvrcholení působí spíš vynuceně, než přirozeně. Přitom má román opětovně skvělý rozjezd, kdy autoři navnadí nejen zajímavým zločinem, ale i následnými komplikacemi, které před kriminalisty staví. Jenže pak to nějak celé začíná stagnovat, práce detektivů klopýtá, vrací se na začátek, pokračuje jiným směrem, dostane se do slepé uličky a vezme případ zase z jiného konce, a tak dál, dokud se kriminalisté z Kungsholmské konečně nepřiblíží k nejvíce pravděpodobnému průběhu událostí.
Na druhou stranu, návrat k oblíbeným postavám jsem si užil se vším všudy. Komisař Martin Beck už zdaleka není ústředním hrdinou, pozornost se tříští mezi celý tým policistů a tak se i více vybarvují jejich charaktery. Což dává prostor pro svérázný druh severského humoru, u něhož občas netušíte, zdali se smát, či trnout hrůzou. V tomhle ohledu u mě Maj Sjöwallová a Per Wahlöö stoupají v ceně čím dál víc.