kniha » 3x inspektor French
v Top10 1 | má v knihovně 9 | antikvariát
hodnotilo: 6
97%
3x inspektor French

Freeman Wills Crofts

3x inspektor French

série: Inspektor French
díl v sérii:

Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Inspektor French a Starvelská tragedie, Případ dr. Earlea, Protijed

Kategorie: detektivní - omnibus

originální název: Antidote to Venom / Inspector French and the Starvel Hollow Tragedy / The Hogs Back Mystery
originál vyšel: 1939

vydání: Odeon 1975


Informace / Anotace ke knize: 3x inspektor French

Popis: Inspektor French, který vystupuje téměř ve všech románech F. W. Croftse, má velice daleko k šabloně neschopných inspektorů a geniálních soukromých detektivů. Je to solidní, pro dnešního čtenáře snad trochu těžkopádný, ale zato důkladný policejní úředník, který sice pomalu, ale neochvějně postupuje za svým cílem. F. W. Crofts dlouho pracoval u železniční společnosti a v mnoha jeho románech je patrná dokonalá znalost tohoto prostředí. Jízdní řády, detaily o nastavování výhybek, služební předpisy o řazení vlaků a rozdíly mezi různými typy parních lokomotiv – to všechno hraje v jeho dílech velice významnou roli.

Logika, řešení tajemství za pomoci zdravého lidského rozumu, snaha o přesné zřetězení důkazového řízení, přísný realismus dokonale vypracované zápletky a konečně klidný tok vyprávění, který v některých jeho románech (Sud, PP syndikát) vnímavému čtenáři připomene, že se autor učil u Dickense – to vše patří ke kladům tohoto významného představitele inverted story. Je sice pravdou, že Croftsovy romány již mají určitou „patinu“, ale nezastaraly jako mnohá díla četných „modernějších“ autorů nejenom detektivní literatury.

Přesvědčit se o tom můžete i v tomto sborníku, který tvoří romány Protijed ; Inspektor French a tragédie ve Starvelu ; Případ doktora Earea