kniha » Kdo je bez viny
má v knihovně 3
hodnotilo: 1
50%
Kdo je bez viny

Benjamin Black

Kdo je bez viny

série: Quirke
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: Christine Falls
originál vyšel: 2006

vydání: BB art (web) 2008


SERIE: Quirke
[1] Kdo je bez viny
[2] Anatomie strachu
[3] Elegie za April
[4] Temná pavučina
[5] Odplata
[6] Svatý příkaz
[7] Hroby se otevřely
Informace / Anotace ke knize: Kdo je bez viny

Ve svém detektivním románu Kdo je bez viny John Banville prokázal, že kdokoli jej považoval ta exkluzivně intelektuálního autora, který by snad ani neuměl psát jinak než v rafinovaně vykroužených souvětích a zabývat se něčím jiným než rozervanými nitry hrdinů, nesmírně se mýlil.
Jeho kniha v ničem neustupuje z literárních nároků, ale přitom splňuje všechny požadavky, které čtenáři kladou na napínavý detektivní příběh. Zavádí nás do mistrně vykresleného Dublinu 50. let dvacátého století, který sledujeme očima zahořklého patologa, doktora Quirka. Tento prazvláštní, netypický detektiv jednoho dne najde ve svém hájemství, na patologii, mrtvolu dívky, která by tam být neměla, a které uvedli do záznamu falešnou příčinu úmrtí. Jakou roli v tom sehrál Quirkův švagr, význačný pediatr Malachy Griffin, který jinak do pitevny téměř nechodí?
Když Quirke zjistí, že dívka zemřela při porodu a její skon vůbec zahalují prazvláštní okolnosti, pustí se do pátrání. To nejenže ho nebezpečně zavede až do nejvyšších kruhů dublinské katolické smetánky, ale také hrozí zničit poslední vazby mezi ním a jeho nejbližšími příbuznými, kteří jsou zřejmě do prapodivného případu tak či onak zapleteni…