kniha » Nemesis
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 15
hodnotilo: 22
87%
Nemesis Více vydání = více obálek.

Jo Nesbø

Nemesis

Kniha vyšla i pod názvem:
Bohyňa pomsty
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Hole
díl v sérii: 4

Kategorie: detektivní

originální název: Sorgenfri
originál vyšel: 2002

vydání: Ikar SK (web) 2010; Kniha Zlín (web) 2011; Kniha Zlín (web) 2012


Komentáře:
Majdule  | **** 30.06.2011 21:58

Nástup téhle detektivky je ohromující, měla jsem pocit filmového střihu. Harry Hole, hlavní hrdina, působí trošku stereotypně: sympatický detektiv, který je napůl ztracený ve svém životě, bývalý alkoholik, který právě dostal další šanci, potížista, ale přesto rovný chlap. Tak trochu vlk samotář posedlý vyřešením vraždy své parťačky. Až mě napadá, proč jsou vlastně tak často správňáci v knihách ztracené existence a úspěšní chlápci pěkní hajzlové? Což je mimochodem klišé, které Nesbø naplní bezezbytku. Zápletka je vedená ve dvou zdánlivě paralelních liniích, které se na konci překvapivě (?) spojí dohromady. Karty jsou rozdány. První linie se mi zdála malinko předvídatelná, skutečný pachatel první vraždy se mi jevil podezřelý a od začátku jsem tušila, jakým směrem to povede. Tohle tušení se poměrně dlouho před koncem naplnilo. Zato druhá zápletka je komplikovaná, falešná řešení, náznaky, které nikam nevedou a pro mě skutečně překvapivé rozuzlení. Rozhodně je to důmyslný příběh. Autor si hraje s jazykovými prostředky i náznaky děje, někdy používá náhledy do budoucna jako prostředek zcizování. Pro mě srovnání s Larssonem neobstojí, ale je to skvělá kriminálka s pořádnou porcí existenciálního smutku a těším se na další pokračování.

lastmanontheearth  | **** 15.11.2011 23:15

Poctivá drsná škola v pojetí hrdiny, ztvárnění atmosféry a s těmi prvky, které DS potřebuje: „Přeci nepůjdeme tou zablácenou cestou, ušpiním si boty“ Hole: „Já tudy chodím vždycky“ (přečteno před pár měsíci, tak je ta citace hoooodně volná). Avšak se zločinem překombinovaným, nepravděpodobným a vytaženým nejméně ze dvou řití. I tak je ale pro mě Harry Hole tak silná figura, že půjdu i do dalších románů.

illy  | **** 13.05.2012 09:21

Mno..první setkání s Jo-em a… docela dobré. Autor rozhodně umí pracovat s napětím, kapitoly i odstavce končí tak že vás nutí číst dále a i názvy kapitol budí zvědavost. Škoda jen maximální překombinovanosti a snahy o zvrat za každou cenu. Místy jsem se trochu ztrácel.

trudoš  | ***** 09.10.2016 23:31

Perfektní začátek, možná vůbec nejlepší v celé sérii. To jak čtenář postupně odhaluje, která bije, a zároveň je nenápadně hypnotizován tempem vyprávění, je práce skutečného profesionála. On se vůbec Jo Nesbø tímto dílem definitivně odtrhuje od skandinávského standardu a vydává se cestou plnohodnotného angloamerického thrilleru. A dobře že tak, protože konkurentů za velkou louží nemá zdaleka tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Ovšem intro není to jediné, co je na Nemesis dobré. Stavba zápletky funguje v přesně spočítaných konstantách napětí, humor a tragika. A i když autor poměrně okatě hřeší na vnitřní překombinovanost (nehledě na dosti průhlednou hru „Už víme, kdo je vrah!“ v polovině příběhu), pořád mu nelze upřít podmanivou gradaci, která člověka jednoduše vtáhne a pustí až s epilogem. Navíc vyšetřování okořeňuje ještě vedlejší linie, táhnoucí se už z předchozí knihy, takže zábava je v podstatě dvojnásobná, především pro ty, kdo sledují jednotlivé romány v souvislostech.

Lmslaver  | ***** 17.05.2019 05:26

Nemesis je bohyně odplaty a v tomto příběhu se řeší dva případy, jejich ústřední motiv je pomsta. Pomsta natolik složitá, sofistikovaná až překombinovaná, že ji lze jen stěží uvěřit. Nesbo je ale ve skvělé vypravěčské formě a dokázal naservírovat příběh mistrovským způsobem, lidi prostě mají rádi pohádky, které jsou jim kvalitně předloženy. V poměrně dobré formě je tu i Harry Hole, který ještě není taková troska jako v pozdějších románech po Sněhulákovi, působí poměrně lidský, jako dobrý policajt, který má problém s chlastem. Dějová linka s Princem, která spojuje Červenku, Nemesis a Pentagram je asi to nejlepší, co Nesbo vymyslel.