kniha » Naostro
chce si přečíst 2 | má v knihovně 3
hodnotilo:
0%
Naostro

Carl Hiaasen

Naostro

série: Skink
díl v sérii: 5

Kategorie: humorná - gangsterka

originální název: Skinny Dip
originál vyšel: 2004

vydání: BB art (web) 2005


SERIE: Skink
[2] Jak nám zobák narost
[4] Citlivé místo
[5] Naostro
Informace / Anotace ke knize: Naostro

Joey je něco přes třicet a po dvou letech manželství ji manžel Chaz hodí přes palubu zaoceánské lodi, aby se zbavil manželky, která mu nedovolí rozhazovat její bohatství, a navíc zřejmě ví o jeho podvodech. Zapomene na jednu drobnost – Joey na studiích závodně plavala. Díky tomu a několika zázrakům se jí podaří přežít – zachrání ji bývalý detektiv Mike Stranahan. Joey si uvědomuje, že nemá možnost manžela usvědčit z pokusu o vraždu, bylo by to jen tvrzení proti tvrzení, proto se rozhodne pro jinou pomstu. Nechá ho věřit, že zahynula, straší ho a s Mikeovou pomocí vydírá jako údajný svědek vraždy. Jejím cílem je nedopřát Chazovi ani vteřinku klidu, což se jí daří. Nevědomky jí v tom pomáhá i detektiv vyšetřující Joeyino zmizení, který je přesvědčený o tom, že Chaz manželku zavraždil. I když nemá důkazy, nepřestává Chaze sledovat ve stylu neodbytného poručíka Columba.
Chaz má však současně problémy i jinde – pracuje pro firmu, která se snaží oklamat organizace ochránců přírody a falšuje výsledky analýzy znečištění močálů na Floridě. Chazovi jeho falšování vynáší pěkné peníze, ale brzy to přežene a začne být nepohodlný šéfům. A to ještě není konečný výčet jeho nepřátel, protože Chazovým největším nepřítelem je on sám – jeho morálka, životní styl, arogance a lenost se mu postarají o víc průšvihů, než je k přežití.
A Chaz není jediný, kdo si od osudu zaslouží trest. Někdy i nájemný zabiják má víc morálních zásad než kšeftař, který kvůli penězům ničí unikátní přírodní rezervaci – a podle toho funguje i boží spravedlnost.