kniha » Tykev a náhrdelník
chce si přečíst 1 | má v knihovně 11
hodnotilo: 21
95%
Tykev a náhrdelník Více vydání = více obálek.

Robert van Gulik

Tykev a náhrdelník

Kniha vyšla i pod názvem:
Náhrdelník a kalabasa
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Příběhy soudce Ti
díl v sérii: 16

Tato kniha je částí i jiných knih: Třikrát soudce Ti

Kategorie: detektivní - historické

originální název: Necklace and Calabash
originál vyšel: 1967

vydání: Perseus 1998; Slovenský spisovateľ (web) 2005


Komentáře:
Majdule  | ****1/2 20.01.2012 22:43

Soudce Ti je silná a charismatická osobnost a je takovým i v tomto příběhu. Tady sice chvilku tápe, ale přijde všem tajemstvím na kloub právě včas. Osvědčí nejenom důvtip a talent na vyšetřování, ale i moudrost a skromnost. Je to postava vnitřně mimořádně konzistentní, s velkým citem pro etiku, a přitom to není žádný studený a nudný panák. Napadá mě, proč takové postavy působí věrohodně jen v příbězích z minulosti? Byli by směšní? A ještě poznámka, je to docela dost akční příběh :-).

 | ***** 20.07.2013 08:19

Soudce Ti, již poněkud postarší ale pořád v plné síle, stráví inkognito „dovolenou na řece“ ve společnosti krásné dívky. Zároveň, aby měl trochu té intelektuální zábavy, okrývá stará i nová tajemství. Kdo z nás (již postarších) by nechtěl být na jeho místě?

Poprvé jsem četl v 15-ti a teď jsem to „sjel“ znovu. Pořád je to dobré, ale podstatně kratší, než jak jsem si to pamatoval.

honajz  | **** 04.02.2014 11:35

Opět něco zcela jiného. Jiný půdorys příběhu, chybějí i oblíbení soudcovi pomocníci, ale nechybí jistá mystika, tajemství, hry s počasím. A co zaujme především, a před čím klobouk dolů, je spousta detailů a fakt, která jsou zde ústrojně použita (podmínky vstupu do paláce, použití barev oděvů, způsoby účetnictví v té době a celá řada dalších drobností, díky nimž má člověk pocit, že je v té době skutečně). Samotné případy však poněkud kulhají a zaostávají – přece jen mi přišlo zmizení ženy hostinského, vražda účetního a ztráta náhrdelníku pospojované trošičku násilně, včetně oné heroické vsuvky v lezením po zdech hradu. Stejně tak motiv u náhrdelníku mi přišel poněkud laciný na tolik vražd a konspirací. Zajímavou postavou je mistr Dýně, a možná – pokud se tak nestalo v jiných knihách, které jsem ještě nečetl – by si zasloužil daleko větší prostor.