kniha » Chmurné vody
hodnotilo:
0%
Chmurné vody

Danuta Reah

Chmurné vody

Kategorie: detektivní

originální název: Bleak Water
originál vyšel: 2002

vydání: Knižní klub (web) 2004


Informace / Anotace ke knize: Chmurné vody

„Kanál smrti“, tak se přezdívá sheffieldskému kanálu – opuštěnému nechvalně proslulému místu, kde se scházejí narkomani a kam není radno se vydávat po setmění. Kousek od něj stojí galerie Second Site, v níž pracuje Eliza Eliotová, nadějná mladá absolventka umělecké školy. Chystá novou výstavu avantgardního umělce Daniela Flynna, která má poněkud pochmurný název Triumf smrti a čerpá ze slavného Bruegelova díla. Vernisáž je na spadnutí, když policie vyloví z vody mrtvolu mladé dívky. Vzápětí vychází najevo, že tato smrt těsně souvisí nejen s kanálem a tajemnou jachtou, kterou onu noc zahlédli poblíž, ale i s galerií.

Eliza s hrůzou sleduje, jak ponuré výjevy krutosti a utrpení vystupují z malby a stávají se skutečností. Následující brutální vražda školačky, provedená s děsivou precizností tak, aby odpovídala Bruegelově umělecké předloze, klade před Elizu a vyšetřujícího šéfinspektora Roye Farnhama těžký úkol a oba si pokládají zneklidňující otázku: Jde o dílo nepříčetného psychopata, nebo má současný případ něco společného s vraždou devítileté Ellie Chapmanové, kterou Eliza dobře znala?

Pátrání se rozvíjí a najevo vycházejí nové překvapivé skutečnosti. Smyčka se stahuje a všechny nitky vedou ke „kanálu smrti“. A záhadná jachta opět vyplouvá…