kniha » Tajná historie
má v knihovně 1
hodnotilo: 1
70%
Tajná historie Více vydání = více obálek.

Donna Tartt

Tajná historie

Kniha vyšla i pod názvem:
Tajný príbeh
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: thriller - psychologická

originální název: The Secret History
originál vyšel: 1992

vydání: Osveta 1996; Argo (web) 2017; Slovart SK (web) 2020

odkazy: 1x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: Tajná historie

Tajná historie je pozoruhodné vyprávění ve velkém stylu jak vzhledem k fascinující erudici a naléhavému psychologickému napětí, tak i pro bohatství emocí, myšlenek a jazyka.
Je to zpověď mladého muže, psaná s odstupem let, podle níž autor našel na malé univerzitě ve Vermontu privilegovaný a intelektuální život, po kterém horoucně toužil – avšak zřídka kdy nádherná zkušenost mládí, oslněného věděním a svými prožitky, se uskutečnila za tak bolestivých okolností. Užaslý Richard Papen je vtažen do uzavřeného kroužku pěti studentů, světsky požitkářských a sebejistých, kteří byli vybraní profesorem klasických studií, vyznačujícím se zvláštním osobním kouzlem, aby se podíleli na hledání pravdy a krásy. Spolu studují tajemství starověké řecké kultury a tráví dlouhé víkendy ve starém venkovském domě při četbě i projížďkách ve člunu a těší se ze slunečních dnů babího léta, které přináší podzim.
Richardovi, fascinovanému novými kamarády a ukolébanému v pocitu zasněné existence, zcela unikne, že se dopustili zločinu. Ale když se mu s tím jednou svěří, začne s ostatními pomalu a nezlomně věřit, že je nutné zavraždit jednoho spolužáka a přítele, který by mohl prozradit jejich tajemství a zničit jejich budoucnost.

Toto nesmírně ambiciózní dílo, které upoutá pozornost čtenáře, je kronikou o klamání a spoluvině, o dionýzské nevázanosti, o nevinnosti, zničené sebeláskou a mravní aroganci; nejhlouběji je to příběh viny a odpovědnosti. Úžasný tvůrčí čin, jakým bezesporu Tajná historie je, proslavil okamžitě Donnu Tarttovou jako mimořádně nadanou spisovatelku.

 

Externí odkazy:

[recenze] Naposlech.cz (Klára Smolíková) - audiokniha