kniha » Monsieur La Mort
má v knihovně 1
hodnotilo: 3
67%
Monsieur La Mort

Eduard Fiker

Monsieur La Mort

Detektivní fantasie

Kategorie: detektivní

vydání: Novela (Jíchovo brněnské nakladatelství) 1947


Informace / Anotace ke knize: Monsieur La Mort - Detektivní fantasie

Bude-li jednou psána historie českého detektivniho románu, budou v ni jistě mít své místo knihy Eduarda Fikera. Svědčí o tom i skutečnost, jak rádi sahají čeští filmoví režiséři po pracích tohoto autora. A už je také řečena celá charakteristika Fikerovych knih s kriminálnimi náměty: spád, napínavost, střidáni scén, dramatičnost, překvapeni – nečekaný závěr. Čili vlastnosti, které jsou prapodstatou dobré lehké četby, k níž detektivka patří. V knize Monsieur La Mort opustil Fiker české prostředi. Willy Cadman své první zločiny páše ve Francii a pak svou neblahou činnost přenáší do Anglie. Je to jeden z těch noblesnich darebáků, jimž bystrý vtip, drzá odvaha a vnějšková elegance pomáhaji.

To už kladná postava historie, člen Scotland Yardu Tipton je docela lidský a živouci. Není narozdíl od svých mnoha a mnoha knižních kolegů neomylný; neproměňuje se mu také ihned všechno, na co sáhne, pod rukama v úspěch. Ale má vtip. Opravdový, suchy anglický vtip. Logický sled myšlenek a smysl pro humor. Snad nejsilnějším momentem této detektivky je, jak se Fikerovi podařilo vykouzlit bez dlouhých popisů charakteristické ovzduši londýnského podzemi.

Při tom však má „Monaieur La Mort“ všechny náležitosti detektivky i se všemi nadsázkami a nezbytnými hrůzami. Ale nad tím vším se stále klene jakýsi úsměvný smírný humor, který nikdy neopouští žádnou z postav, ba ani zločince. Jenž, dopaden a usvědčen spravedlností, jak ani jinak ve správné detektivce nemůže být  — počítá svůj život už jenom na minuty.

Díla Eduarda Fikera s detektivními náměty mají už mezi příznivci lehčí četby mnoho ctitelů. Ale možno očekávat, ze jejich řady se rozmnoží, neboť Monsieur La Mort je knížka již možno označit z práci tohoto autora za jednu z nejlepšich.

anotace z přebalu knihy 1946