kniha » Dumasův klub
v Top10 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 8
91%
Dumasův klub Více vydání = více obálek.

Arturo Pérez-Reverte

Dumasův klub

Kniha vyšla i pod názvem:
Dumasov klub
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: detektivní - fantaskní

originální název: El club Dumas
jiný (obecně známý) název: The Club Dumas
originál vyšel: 1993

vydání: Mladá fronta (web) 2000; Slovart SK (web) 2004; Argo (web) 2016; Slovart SK (web) 2016

odkazy: 2x [recenze], 1x [film], 1x [info]


Informace / Anotace ke knize: Dumasův klub

Na počátku byla vražda – nebo sebevražda? – a rukopis jedné kapitoly ze Tří mušketýrů. Ověření jeho pravosti vezme z kamarádství „nájemný lovec knih“, Madriďan Lucas Corso, jako melouch k větší zakázce: má totiž vypátrat, který ze tří k nerozeznání podobných dochovaných exemplářů kacířského návodu k vyvolání ďábla Devět bran Říše stínů je pravý. Jejich benátský tiskař před upálením v roce 1667 na mučidlech doznal, že jeden výtisk uchránil před zničením a ukryl jej na bezpečném místě. Iluzí zbavený „žoldák bibliofilie“ či prostě drsně soukromý „detektiv přes knihy“ jde zprvu profesionálně za svým cílem – za použití odborné erudice i notné dávky cynizmu se přiživuje na takřka drogové závislosti těch, kteří beznadějně propadli knihám. Brzy však fikce začne nebezpečně prorůstat do skutečnosti a rozsévat smrt podle nevyzpytatelného scénáře…
Je snad poznání doopravdy od ďábla? A není zamilovaný ďábel víc než kdy jindy svržený anděl? A co když na počátku všeho bylo skutečně slovo?

Dnes patrně nejčtenější a nejpřekládanější španělský prozaik rozehrává umnou intelektuální partii, v níž splývají hranice mezi literaturou, hrou a realitou, mezi okultním a zjevným, a drží nás v napětí až po překvapivý závěr.

 

Externí odkazy:

[recenze] Knihovnice.cz (BoboKing)
[film] ČSFD film z roku 1999
[info] Legie
[recenze] Fantasy Planet (Alexandra Petáková)