kniha » Spasitel
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 17
hodnotilo: 18
92%
Spasitel Více vydání = více obálek.

Jo Nesbø

Spasitel

Kniha vyšla i pod názvem:
Spasiteľ
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Hole
díl v sérii: 6

Kategorie: detektivní

originální název: Frelseren
jiný (obecně známý) název: The Redeemer
originál vyšel: 2005

vydání: Ikar SK (web) 2012; Kniha Zlín (web) 2012; Kniha Zlín (web) 2013; Kniha Zlín (web) 2021; Kniha Zlín (web) 2022

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
illy  | ***** 04.01.2013 19:15

Netřeba nic dodávat, Nesbo drží nastavenou laťku. Kniha se čte jedním dechem, výborný styl vyprávění, filmový střih. Harry Hole rulezzzz!!

lastmanontheearth  | **** 06.08.2014 05:55

Tentokrát si Nesbø hraje na procedurální policajtskou krimi kombinovanou s thrillerem o honu na nájemného vraha. Výsledek je trochu rozpačitý, protože Hole dostává méně prostoru na úkor dalších postav, které nejsou – až na výjimky, jakou je právě ústřední „zlosyn“ – tak zajímavé, aby místy nenudily. Na druhou stranu finální veletoče na téma „kdo-s-kým-jak-proč“ nejsou tak přepálené jako obvykle, což poněkud vyrovnává moje mírné zklamání ze zápletky a zvedá hodnocení zpět na „holeovský“ standard.

Majdule  | ****1/2 05.05.2016 08:46

Mě Harry Hole v tomhle díle přesvědčil a získal. Už od začáteční scény, kterou autor opět napsal jako filmový scénář, kde scéna střihově střídá scénu, přes čtivý styl, napínavý, dokonce snad lze říci, že burcující příběh, až po hrdinu, který pro mě svými peripetiemi získává neodolatelnou přitažlivost. Asi to bylo tím, že Harry se ukázal i v jiné poloze než v té trochu klišoidní póze ztracence a ztroskotance. Zdá se, že autor má slabost pro komplikované zápletky s jednoduchým řešením, a tady to prostě funguje. Určitě i proto, že tu máme pouze jeden hlavní příběh a ty ostatní jím „jen“ prorůstají. Navíc příběh, postavy ani dialogy nikde nedrhnou, a to ani ve vypjatých okamžicích. A opět filmové zakončení můj požitek umocnilo. Takže ano, bude další díl.

trudoš  | ***** 08.02.2017 00:53

Spasitel je skvělý. Hlavně proto, že je drobet jiný než ostatní díly. Sice koncepci „v polovině odhalím, jak to je, pak to převrátím, a na konci přijdu s nějakou novinkou“ autor zachoval, ovšem rozvržení zápletky je nové. Poprvé vidíme Harryho pracovat v kolektivu, poprvé jej zažijeme častěji ve střízlivém stavu, než v opileckém, a taky si s ním poprvé užijeme trochu romantiky. Zbytečné mi přišlo jen opětovné zamotávání se do korupčního skandálu, protože vše podstatné už bylo řečeno, a další rozvádění je jen hromaděním „překvapivých“ odhalení.
Jak už je Nesbøho zvykem, román je příjemně cynický a syrový, přičemž kořením, které vyprávění tentokrát odlehčuje, jsou příhody chorvatského zabijáka v Oslu, který si zde prožívá malé soukromé peklo. Aneb kolik jazyků neznáš, tolikrát s tebou vyběhnou. Vtipné až parodické, přitom stále v normě příběhu. V mém osobním žebříčku nejlepší díl hned po Července, čemuž nahrává i to, že ten prevít spisovatelskej zase zabil jednu z hlavních postav.

Lmslaver  | ***** 07.08.2017 19:56

Harry Hole ve Spasiteli méně chlastá a zdá se, že je mu to jen ku prospěchu. Zápletka je vymyšlená bravurně, napětí graduje a knížka si dokáže udržet pozornost po celých pět set stran až do finále. Mistrovský detektivní thriller v kterém každý díl skládačky na konci dokonale zapadne.