kniha » Mrtvá zóna
má v knihovně 9
hodnotilo: 13
82%
Mrtvá zóna Více vydání = více obálek.

Stephen King

Mrtvá zóna

Kniha vyšla i pod názvem:
Mŕtva zóna
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: thriller - psychologická - fantaskní

originální název: The Dead Zone
originál vyšel: 09/1979

vydání: Smena 1987; Beta (web) 1999; Beta (web) 2009; Beta (web) 2019

odkazy: 4x [recenze], 1x [info], 1x [seriál], 1x [film]


Informace / Anotace ke knize: Mrtvá zóna

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost.

John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál.

Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.

 

Externí odkazy:

[recenze] Diera - Literárny kútik (Zuzka)
[info] Legie
[seriál] SerialZone.cz (seriál z let 2002 - 2007)
[recenze] knihovnice.cz (BoboKing)
[film] ČSFD film z roku 1983
[recenze] Fantasy Planet (Boris Hokr)
[recenze] Fantasy Planet (BoboKing)