kniha » Výbuch
má v knihovně 4
hodnotilo: 3
67%
Výbuch

Frank M. Robinson
Thomas N. Scortia

Výbuch

Kategorie: thriller - sci-fi

originální název: Blowout!
originál vyšel: 1987

vydání: Svoboda - Libertas 1993

odkazy: 1x [info]


Komentáře:
lastmanontheearth  | *** 05.07.2014 15:49

Poctivých šedesát procent nadupaných proteiny až po okraj. „Old-schoolový“ béčkový thriller v krystalicky čisté podobě – napínák z velmi blízké budoucnosti o stavbě mega-tunelu, v němž autoři utahují závity oč pomaleji (hlavně v první třetině románu), o to více systematičtěji. Když vykročí zpoza hranic „tunelového“ teritoria, tedy zejména v případě politické extrapolace či sporadických výletů do velkoměsta, padá úroveň jejich snažení pod průměr. Jelikož si toho ale jsou zřejmě dobře vědomi, drží se v mantinelech, v nichž zaslouženě sbírají body nejen za promakané prostředí, ale i za lehce načrtnuté (byť programově černo-bílé) postavy a jejich vzájemné vztahy, a rovněž za solidní – byť očekávané – zvraty.

trudoš  | ***1/2 10.04.2019 10:48

První půlka románu nás seznámí s problematikou staveb obřích tunelů a něco málo prozradí o mezinárodním terorismu. Taky samozřejmě dojde na obviňování zlovolných korporací, které šidí zaměstnance i práci samotnou. Pročež postupné vybíjení firemních společníků v ději maličko zaniká, a kdyby dotyční mrtví nezajímali alespoň čtenáře a dvojici hlavních hrdinů, byli by přehlédnuti úplně.
Pak ovšem nastupuje katastrofa jako taková, která zastiňuje veškeré dosavadní události a naprosto strhne svou děsivou autentičností. Naneštěstí duo Robinson & Scortia celou katarzi využijí jen k tomu, aby se zbavili hráčů, s nimiž by jinak měli problém, a celou partii výrazně zjednoduší. Následuje standardní thriller, který odměřuje čas přeživším v závalu, přičemž jedním z nich je i vrah, který to všechno spískal. A v tomhle ohledu dobrý.
PS – Komická mi přišla autorská potřeba udělat z padoucha zvráceného člověka. Takže to musí být homosexuál, který to dělá s vlastním bratrem. Kdyby to alespoň mělo význam.