kniha » Hluboký spánek
v Top10 2 | chce si přečíst 2 | má v knihovně 7
hodnotilo: 25
94%
Hluboký spánek Více vydání = více obálek.

Raymond Chandler

Hluboký spánek

Kniha vyšla i pod názvem:
Večný spánok
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Phil Marlowe
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Phil Marlowe

Tato kniha je částí i jiných knih: 3x Phil Marlowe, Lord Peter Wimsey, detektív Marlowe a komisár Maigret zasahujú

Kategorie: detektivní - drsná škola

originální název: The Big Sleep
originál vyšel: 1939

vydání: Ikar SK (web) 1995; Delfín 1999; Riopress 2002; Albatros (web) 2007; Mladá fronta (web) 2011


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [1] 24.06.2021 06:47  

Tak jsem neodolal, vytáhl z poličky Poslední útočiště a znovu přečetl Vraha v dešti i Oponu. Výsledek průzkumu je tento: Z Opony je odstřižen úplný začátek, dále je Opona rozdělena na dvě části a tvoří úvod i konec Hlubokého spánku. Do vzniklé mezery je vklíněn Vrah v dešti. Celé odstavce i celé stránky Hlubokého spánku jsou převzaty z původních povídek, stejně tak i zápletky. Postavy Hlubokého spánku jsou totožné s postavami v povídkách, většinou jsou ale přejmenované, jen některá jména zůstala nezměněná – namátkou: Carmen, Art Huck (majitel autoopravny). V Hlubokém spánku je vypravěčem Phil Marlowe, v Oponě Ted Carmandy, ve Vrahovi v dešti není jméno vypravěče uvedeno, objevuje se zde však policejní důstojník Fialka M'Gee, který, jestli se nepletu, vystupuje i v knihách s Ph. Marlowem.

Dvě původně nesouvisející povídky jsou sestehovány pomocí (pesudo)moralis­tních a (pseudo)psycho­logických dialogů a zahuštěny přidáním dalších postav, což knize dodává na nepřehlednosti. Vyšuměly některé motivace postav, například Ted Carmandy přivezl Stříbrné paruce růži a tím ji namotivoval, kdežto od Phila Marlowa nedostala nic (jen řeči).

Letmo jsem nahlédl do komentářů k filmovým verzím na ČSFD – na nepřehlednost (i na nelogičnost) Hlubokého spánku si tam stěžuje celá řada diváků.

Ač je Hluboký spánek značně zmatený, pro dosavadního povídkáře Chandlera se stal zřejmě průlomem a nastartoval jeho skutečnou literární kariéru. Pokud vím, tak byl Hluboký spánek zfilmován 2×, poprvé s Humprey Bogartem (který se v době natáčení blížil padesátce) a podruhé s šedesátiletým Mitchumem. Literárnímu Marlowovi je v Hlubokém spánku 33 (je to tam zmíněno).

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo