kniha » Hluboký spánek
v Top10 2 | chce si přečíst 2 | má v knihovně 7
hodnotilo: 25
94%
Hluboký spánek Více vydání = více obálek.

Raymond Chandler

Hluboký spánek

Kniha vyšla i pod názvem:
Večný spánok
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Phil Marlowe
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Phil Marlowe

Tato kniha je částí i jiných knih: 3x Phil Marlowe, Lord Peter Wimsey, detektív Marlowe a komisár Maigret zasahujú

Kategorie: detektivní - drsná škola

originální název: The Big Sleep
originál vyšel: 1939

vydání: Ikar SK (web) 1995; Delfín 1999; Riopress 2002; Albatros (web) 2007; Mladá fronta (web) 2011


Komentáře:
honajz  | ****1/2 04.06.2013 14:47

Ani se nedivím, že Chandler oslovil mnohé dramatické spisovatele, kteří mu vzdali hold pro jeho práci s jazykem. Úvodní část knihy je literárně vynikající – spousta nečekaných obratů, přirovnání, ironických úšklebků. Později to začne postupně mizet a vytrácet se, už to není ono. Jako by Chandler už chtěl knihu rychle dopsat a uzavřít děj. Ten má menší smůlu v tom, že se láme v polovině – původní případ vyděračství se vyřeší tak nějak sám, a ústředním motivem se stává, kam zmizel Regan. Což není už tak zajímavé, protože jsme dostali hodně málo indicií, aby nám na nějakém chlápkovi záleželo, tedy kromě profesní cti samotného Marlowa. Pořád se kniha čte dobře, ale některé scény už jsou trochu násilně přitažené za vlasy (v kasinu, a hlavně v autodílně, o chování Stříbrné paruky ani nemluvím). Závěr nakonec není až tak překvapivý, i když mi přijde trošičku odbytý, možná jej šlo vytěžit daleko víc. Ale jak říkám, asi to chtěl mít Chandler už z krku – prvotní nadšení a nápad pomalu vychladly, podobně jako mrtvoly v románu. Samozřejmě je kniha i přes tyto drobné výtky literární nadprůměr, co si budeme povídat, a mnohý současný autor by měl po jejím přečtení jít a tiše se někde zastřelit, protože takové úrovně nikdy nedosáhne.

lenivec  | 1/2 17.10.2013 10:34

Je to už niekoľko rokov čo som chcel skúsiť drsnú školu, tak som siahol po Chandlerovi. Môj dojem je, že to ide mimo mňa. Marlowe mi nesadol, dej mi prišiel nudný a ak si dobre spomínam komentáre hlavnej postavy boli otravné.

Lmslaver  | ***** 16.10.2015 08:43

První případ soukromého očka Phila Marlowa, který s cynismem a humorem vyráží do boje proti zločinu, korupci a velkoměstské špíně. Kniha plná barvitých a poetických přirovnání se skvěle vykreslenou atmosférou, tak jak to Raymond Chandler umí.

Sirius  | ***** 13.03.2016 09:24

Raymond Chandler byl a vlastně je díky svýmu dílu stále žánrový mistr. Každá věta je jak pečlivě vybroušenej a drahej šperk ve vitríně s bezpečnostním zařízením. Popisy jsou trefný, dialogy perfektní a ironický. Ta knížka mě bez nejmenších problémů pohltila. A Marlowe… Marlowe je skvělej společník do nepohody.

 | **** 22.06.2021 17:26

Bývaly doby – dávno, dávno tomu – kdy pro mě byl Chandler etalonem nejen detektivní literatury, ale i literatury jako takové… ale co bývalo, to už není.

Zkusmo jsem si přečetl Hluboký spánek znovu a původní nadšení, staré několik desetiletí, je pryč. Hlavním problémem tohoto „románu“ je, že se ve skutečnosti nejedná o román, ale o slepenec dvou povídek. Konkrétně povídek „Vrah v dešti“ a „Opona“ – obě vyšly v češtině už v roce 1976 ve sborníku Poslední útočiště. Ve výsledku tedy dostáváme vynikajícím způsobem napsané scény, které jsou však chatrně pospojované a násilně (pomocí různých berliček) postrkované kýženým směrem.

No ale je to první román s Philem Marlowem, takže je na místě trocha benevolence, žeano.