kniha » Dáma v jezeře
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 19
hodnotilo: 27
98%
Dáma v jezeře Více vydání = více obálek.

Raymond Chandler

Dáma v jezeře

série: Phil Marlowe
díl v sérii: 4
kniha patří do světa: Phil Marlowe

Tato kniha je částí i jiných knih: Zbohom moja krásna / Žena v jazere

Kategorie: detektivní - drsná škola

originální název: The Lady in the Lake
originál vyšel: 1944

vydání: Mladá fronta (web) 1965; Mladá fronta (web) 1967; Mladá fronta (web) 1992; Riopress 2000; Albatros (web) 2005; Mladá fronta (web) 2012

odkazy: 1x [film]


Komentáře:
toms  | ****1/2 01.08.2013 16:53

Předem musím přiznat, že postavu Marlowa moc nemusím. Na můj vkus Philovi příliš často prochází věci, které by běžnému smrtelníkovi neprošly. Na druhou stranu Chandler je skutečně mistr slova a jeho detektivky mají mnohdy vyšší literární úroveň než mnohá klasika. Detektivní příběh je poměrně slušný, jen ta koncovka tradičně poněkud drhne.

honajz  | **** 14.07.2014 23:19

Vynikající bonmoty, postřehy, přirovnání, hrátky se slovy a větami. V úvodu je úplná smršť podobných slovních hrátek, až se člověk musí při čtení zastavit, aby je pobral. Později už jich samozřejmě není tolik, není v lidských silách podobně nastavené tempo udržet, ale přesto mají svou sílu a údernost. Problém zde je s příběhem, který je sice dostatečně zašmodrchaný, ale pokud u Koloušího jezera zastříháte ušima při jedné poznámce, bude vám jasno hned zhruba ve třetině knihy, a zbytek tak nějak prošumí, protože jste dostali až zbytečně silnou stopu. Ale i tak se dá pak v knize najít pár překvapivých zajímavostí, jež nám autor odhalí postupně a naservíruje nečekaně. Kniha mohla být kratší, přece jen mi chvílemi lezly na nervy skoro doslovné popisy situací, jež se odehrály v knize před chvílí, a Marlowe je opět někomu znovu do detailů reprodukuje. Velmi nadprůměrná knížka, kde jsem čekal poněkud silnější konec i propletenější zápletku vzhledem k onomu jasně danému náznaku ve třetině knihy, ale stále je to díky dokonalým situacím, popisům a hlavně „bonmotům“ velmi kvalitní dílo.