RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

152535455565758596061poslední 622478 příspěvků celkem

Prvá tretina knihy je viac menej opis (hocičoho, čo čitateľa nezaujíma). Druhá tretina je celkom čitateľná, posledná tretina je len útek a záchrana životov. Okrem toho v knihe asi nič iné nie je.

kniha: Maska smrti - Peters, Ellis
tomts | ***1/2 | před 3193 dny

Jedna z prvních autorčiných detektivek,ještě bez Velkého Detektiva, v první polovině spíš jen zajímavý psychologický román s tajemstvím, jehož odhalení je pouze předehrou ke skutečnému, byť amatérskému detektivnímu pátrání po vrahovi, které se naplno rozjíždí v druhé polovině knihy. Zatím jen místy v ději probleskuje jak autorčin zájem o historii, tak její budoucí spisovatelské mistrovství, které – dle mého názoru – dosáhlo vrcholu v Případech bratra Cadfaela a historické (nedetektivní) trilogii Nebeský strom, Zelená ratolest a Šarlatové sémě.

kniha: Až k obloze - Gardner, Erle Stanley
toms | **1/2 | před 3194 dny

Novelka patří mezi Gardnerovy prvotiny a je to na ní znát. Trpí tradičními neduhy začínajících autorů- přehnaně fantastická zápletka a atributy- šílený vynálezce, únesená kráska, zamilovaný zachránce atd. Na Gardnera zcela netypická povídka a bohužel také jedna z nejhorších věcí, co jsem od něj četl.

kniha: Relikviář - Preston, Douglas J.
Child, Lincoln
lenivec | *** | před 3197 dny

Nemožem si pomôcť, ale mne tento diel prišiel zaujímavejší ako Relikvie. Podzemie metra je fajn prostredie a autory ho využili naplno a skvelo naviazali na predchádzajúci di­el.

kniha: Generál nesmí promluvit! - MacLean, Alistair
lenivec | *1/2 | před 3197 dny

Nato ako je to krátka knižka, je tam moc akcie. Škoda, že celá knižka je neuveritelná, a ani koniec už nič nezachraňuje.

kniha: Spící agent - Silva, Daniel
lenivec | **1/2 | před 3197 dny

Veľmi príjemný román ludlumovského razenia. Nevýhodou sú nevýrazné postavy asi až moc šablonovité, alebo cielene (zmätočne( neisto vykreslené. Dej plynie jedna radosť, aj keď je otázka či bolo treba toľkokrát sa vracať do minulosti. Napísať špionážny román z druhej svetovej vojny, ktorý nevsadil na akciu bolo dobré rozhodnutie, preto je nepochopiteľný koniec knihy, ktorá celé dielo zráža do lepšieho priemeru. Fakt to mohlo byť kratšie, alebo s iným záverom. Ale ako debut je nad očakávanie.

kniha: Kočka, která hrála Brahmse - Braun, Lilian Jackson
toms | **** | před 3199 dny

Qwill zmizel ze svého přirozeného prostředí – velkoměsta, a kniha je hned o řád zajímavější. Zpočátku je kniha laděná spíše humorně, popisuje Qwillovy příhody na malém městě a zážitky se svéraznou tetou Fanny. V druhé půlce přijíždí (další) Qwillova přítelkyně Rosemary a namísto humoru přichází na řadu jedna vražda za druhou. Po chvíli si připadáte jak v tv seriálu „Vraždy v Midsomeru“ a říkáte si, že jestli autorka ještě „zabije“ pár lidí, bude muset udělat vraha z Qwilla nebo z kocoura Koka…

kniha: Kočka, která viděla rudě - Braun, Lilian Jackson
toms | ***1/2 | před 3200 dny

Jim Qwilleran se tentokrát pohybuje mezi labužníky a křehkou keramikou. Musím říct, že už mi určité aspekty série přijdou stereotypní a narozdíl od Francise chvílemi i nudné. Asi jsem si měl dát od čtení další knihy větší pauzu. Problém je i ten, že narozdíl od Qwilla vím, jak se dosahovalo ve starověku barevných glazur a to mi poněkud narušilo požitek při čtení druhé poloviny knihy. Nicméně stále slušný příběh, další osudová žena v životě Qwilla (co kniha to jiná žena) a další zajímavá témata. PS: bohužel i MOBA má korektora na baterky:(

Tři velmi příjemné příběhy o novináři Qwilleranovi se odehrávají ve třech rozdílných prostředích, podle toho jakou nedělní přílohu napadne šéfredaktora tentokrát vydávat. Zajímavá myšlenka zapracovat do příběhů kocoura Koka, který „navádí“ Jima na stopu k zločinů, má svoje kouzlo. Naštěstí to není nějak násilné, jako u seriálů s geniálními psy. Koko prostě všelijak blbne typicky kočičím způsobem, ale Qwill po vzoru čtenáře taroků v jeho počínání nalezne vždy nějaký smysl. Musím říct, že filozofie pohodového novináře je vcelku přijatelná, Braunová určitě psát umí, takže se zřejmě pustím i do dalších příběhů… P.S.: Korektora buď Oddych vůbec nemá, nebo velmi mizerného, tolik chyb už jsem dlouho neviděl:(

Zatímco první kniha se věnovala malířství, tentokrát se autorka prostřednictvím Qwillerana zaměřila na bytové designérství. Podobně jako u Francise je nám předloženo spoustu zajímavých informací velmi stravitelným stylem psaní. Qwill s Kokem chvíli tápe v mlze (na můj vkus skoro až zbytečně dlouho), ale nakonec se mu přece jen vyjasní. Malování postav a prostředí ve kterém se pohybují, jde Braunové nejlépe. Mám pocit, že detektivní zápletka, její rozplétání i výsledné řešení má Braunová jako cosi navíc, dokáže se s tím vypořádat, ale její kniha na něm rozhodně nestojí. Takže detektivní příběh, ovšem s důrazem na druhé slovo, což je pro mě určitě důležitější, než pokud by tomu bylo naopak. Záporem knihy je opět nepříliš kvalitní práce korektora (nakl. Oddych).

Kniha velmi příjemně plyne a čtenář se může nechávat unášet dějem. Braunová je zkušená spisovatelka, která umí vytvořit prostředí a vykreslit postavy. Jim Q. je všetečný novinář středního věku, který je notně „otlučen“ životními peripetiemi a byl nucen přehodnotit životní priority. „Rozmluvy“ mezi ním a siamským kocourem jsou velmi netypické, měl jsem zpočátku obavy, aby se nejednalo o jakousi kočičí obdobu „komisaře Rexe“, ale k tomu naštěstí nedochází. Zápletka zločinu není logickou šarádou ve stylu „old school“, ale spíš přímočařejší záležitostí, kde zkušenější čtenář má velkou šanci odhadnout, kdo stojí za vším zločinem – což je také důvod, proč nedávám plný počet. Dalším záporem je nekvalitní překlad (v mém případě 1. vydání z nakl. Oddych), kde lze nalézt chyby i v naprostých základech české gramatiky.

kniha: Pět detektivů - Bernard, Gabriel
tomts | ** | před 3207 dny

Tak tím čtvrtým je kombinace Chestertonova otce Browna „se svou jako měsíc okrouhlou tváří…“ a – cituji z Chestertonovy povídky „Modrý kříž“ ze sbírky „Nevinnost otce Browna“ – „Byl to Valentine, náčelník pařížské policie a nejslavnější detektiv světa“. Přece jen v roce 1928, kdy vyšel originál, nebylo ještě „Velkých Detektivů“ s čtenářským renomé evropského formátu rozhodně na rozdávání…Jinak s hodnocením nelze než souhlasit – na dobrou detektivku tomu chybí logika a fair play vůči čtenáři, na parodii zase chybí vtip a humorný nadhled. Je také třeba vidět, že román má pouhých 104 stran a detektivové, pět kusů jeden po druhém, jsou představeni teprve na str. 37–43, takže na prokreslení jejich postav a pátracích postupů by moc místa nezbývalo, ani kdyby autor chtěl a uměl…Na druhé straně pro mnohé současné grafomany, tu- i cizozemské, může být tato kniha důkazem, že voloviny se dají psát i stručně.

povídka: Duch Erika Bolkehavena - Juhn, Kurt
vyšla v: Pražská hostina Arsèna Lupina
toms | ***1/2 | před 3209 dny

Tentokrát čelí Lupin výzvě, které nedokáže odolat. Pyšný klenotník Soyka tvrdí, že se ještě nenarodil člověk, který by jej při obchodu ošidil… Inu, Arséne samozřejmě má veškerou snahu dokázat, že na břehu Seiny se rodí chlapíci s bystrou myslí, kteří dokáží všelicos…

povídka: Velký šekový podvod - Juhn, Kurt
vyšla v: Pražská hostina Arsèna Lupina
toms | *** | před 3209 dny

K dámě v nesnázích nedokáže být Arséne Lupin nikdy nevšímavý, a nejinak je tomu i v této povídce, která nás mj. také poučí o tom, jak je výhodné znát cizí jazyky…

Zajímavý nápad Arséna Lupina, jak nechat vydělat chudého malíře nějaké peníze a prostřednictvím obrazu vyloupit bankovní trezor se značným obnosem. Jak? Inu na to odpoví vtipná povídka z pera Kurta Juhna…

povídka: Nebeský prokurista - Juhn, Kurt
vyšla v: Pražská hostina Arsèna Lupina
toms | *** | před 3209 dny

Že má Arséne Lupin smysl pro humor je o něm známo, tentokráte však opět prokáže i znalost psychologie lidí (zejména žen) a obchodního ducha. Obsah povídky bych shrnul jako: Arséne Lupin koná dobré skutky, ale platí to jiní:)

Arséne Lupin přijede do Prahy a s nepatrnou hotovostí v kapse prokáže vtip a obchodního ducha. Můžete se pokusit o totéž, stačí jen zakoupit tisíc lahví octa a přijmout fešnou sekretářku:)

kniha: Mistr zločinu - Martyn, Wyndham
toms | **** | před 3217 dny

Mladý spisovatel Tony Trent se živí psaním detektivních povídek s propracovanou zápletkou loupeže. Jeho povídky mají slušný čtenářský ohlas, ale s penězmi už je to horší. Náhodný impulz přivede Tonyho na myšlenku vyzkoušet si své kombinační schopnosti při skutečné loupeži a vzhledem k úspěchu, objevuje se „na scéně“ coby lupič-gentleman… Jistě zdánlivě nikterak originální myšlenka, Arséne Lupin již nějaký ten rok po světě pobíhal, ale podle mého Martyn je mnohem lepší spisovatel než Leblanc. Francouzské povídky s AL ve mě vždy vzbuzovaly spíš úsměv, co by taškařice francouzského Enšpígla, a většina zápletek byla natolik ztřeštěných, že o jakémsi reálném základu nemohlo být ani řeči. Podobně bláznivě působí knihy o Fantomasovi, Rocambolovi či Rouletabillovi.

Martyn se však pokouší o vážnější polohu- inteligentní mladý muž s velkými schopnosti, ale o to menšími financemi, se rozhodne, že bude okrádat americké milionáře. Loupeže velmi pečlivě připravuje a tudíž není divu, že má úspěch. Kniha se čte s lehkostí, kterou bych u překladu z roku 1926 nečekal a přestože se jedná (alespoň v českém vydání) o román, jde vlastně o soubor zcela samostatných příběhů – kapitol, které by snadno mohly býti povídkami. Všechny mají spád, hrdina je sympatický a já byl rád, že i mozek nemusel odpočívat, protože Martyn se nebojí onu „holmesovskou logiku“ používat. Pokud bych měl knihu k nečemu přirovnat, vzbuzuje se ve mě asociace s Packardovým Jimmie Dalem alias Šedou pečetí.

kniha: Let číslo TPA 545 - Crichton, Michael
lenivec | **1/2 | před 3218 dny

Objavila sa tu otázka či to je vôbec thriller. Podľa mňa určite. V čistej podobe ukazuje v čom je Chrichton najlepší. Krátky časový úsek (nanajvýš niekoľko dní), malý počet postáv, ktoré nie sú zameniteľné a samozrejme problém ktorý treba vyriešiť. Chrichton pridáva aj detaily a odborné „veci“ tie sú už uňho poznávacím znamením, ale v tejto knižke neprekážajú. Okrem toho čo má ešte táto knižka? No predsa slabý záver, ten je tam len aby bol nejaký.

kniha: Jeden mrtvý navíc - Peters, Ellis
toms | ***** | před 3224 dny

Číst středověké detektivní příběhy s mnichem Cadfaelem je opravdu radost. Výborná znalost reálií je u Petersové-Pargeterové naprostou samozřejmostí, ale navíc z knihy sálá Cadfaelova láska k lidem, která mi u moderních detektivek chybí (a tak trochu i u odosobnělé klasiky Sherlocka Holmese). Samozřejmě, že v knize jsou i lumpové (v tomto případě zejména král Štěpán) a autorka nezastírá, že se žilo v drsné době. Přestože se Cadfael občas v lidech také splete, nikdy jim nepřestává věřit a pomáhat. Příběh je také ukázkou mistrně napsané logické detektivky, jsou nám předloženy všechny stopy a my spolu s benediktínským mnichem postupně odkrýváme roušku tajemství za mrtvolou navíc. 100%

kniha: Pět detektivů - Bernard, Gabriel
toms | **1/2 | před 3227 dny

Asi budu na tuhle starší detektivku zbytečně tvrdý, ale musím jí hodnotit z dnešního pohledu: Autor měl zajímavý nápad naroubovat na řešení záhadného únosu/zmizení miliardářovy dcery hned pět detektivů, aby ukázal rozdílné povahy, metody a přístup. Bohužel není autor natolik dobrý spisovatel, aby dokázal svou myšlenku realizovat v plné míře a využít všech nabízených možností. Už při výběru detektivů jsem si musel povzdechnout nad autorovou malou odvahou. Je zde personifikace Sherlocka Holmese, Lecoqa, Nicka Cartera, ? (4. jsem neidentifikoval) a konečně autorova hrdiny inspektora Tonyho. Problém je, že autor neměl odvahu použít přímo příslušné detektivy či je karikovat natolik kvalitně, aby bylo každému jasné o koho jde a tudíž zvolil cestu žáků starých mistrů. Budiž i z toho se dá něco vytáhnout, ale… …Ale příběh se prohřešuje v mnohém dalším pravidlům a tak dává vzniknout pouze další běžné detektivce své doby, nikoliv dílu, které by přečkalo věky. Bernard si bezostyšně tropí žerty ze starých mistrů na úkor svého miláčka (hrdina jeho špionážních detektivek, inspektor Tony, se jako jediný objeví v závěru knihy osobně), ale problém je, že jim skladbou příběhu ani stylisticky nesahá ani po spodní lem pověstného trench-coatu. čímž nechci říct, že by byla kniha naprostý brak, to zas ne, je zde rozumná zápletka, hned čtyři dějové linie, a nechybí ani humor. Jenže autor nedokáže hrát se čtenářem fér hru, tam kde mistr Doylova či Stoutova formátu odkrývá všechny stopy vedoucí k logickému řešení, Bernard pouze mlží, nebo pro jistotu utají fakta zcela. Detektivové docházejí k určitým výsledkům, které při konečném shrnutí mohou dávat i určitý smysl, ale postup jak se k onomu výsledku dopracovali nemá možnost ani ten sebegeniálnější čtenář sledovat. Nejen, že autor nepředkládá stopy, on v podstatě nepředkládá dopředu (kromě onoho zmizení děvčete) nic. Navíc z knihy trčí autorův mindrák vůči Doylovi s Gaboriauem, u kterého vám nezbyde než konstatovat, že je oprávněný… Hodnotím 55%

kniha: Třikrát Sherlock Holmes - Doyle, sir Arthur Conan
toms | *** | před 3229 dny

Jedno z nejhorších vydání Sherlocka Holmese, které si zřejmě dalo za úkol odradit čtenáře od čtení příběhů Sherlocka Holmese. Nakladatelství Oddych se rozhodlo k neuvěřitelnému kroku, když využívá překladu z roku 1922 (Karel Weinfurter – Údolí děsu) a dokonce i archaického překladu z roku 1906 (první knižní vydání Podpisu čtyř u JR Vilímka)! Výsledek tomu samozřejmě odpovídá, naštěstí kniha neměla vysoký náklad a špatně se shání. Pokud se někdo bude pouštět poprvé do čtení příběhů Sherlocka Holmese, rozhodně tuto knihu nedoporučuji – sáhněte raději po vydání z Mladé fronty či Joty.

kniha: Muž s dýmkou a houslemi - Doyle, sir Arthur Conan
toms | **** | před 3229 dny

Povídky pana AC Doyla jsou bezpochyby výbornou ukázkou „old english school“ detektivní literatury, ale co v mých očích shazuje toto vydání je rozměr knihy (číst se to dá pouze doma, což je v dnešní uspěchané době rozhodně zápor) a IMHO nepříliš povedené ilustrace Adolfa Borna.

Zastaralý překlad a absence některých povídek ochuzuje první Vilímkovo i pozdější reprintová Hokrova vydání o mnohé. Dnes jde spíše o zajímavý sběratelský artikl, ale ke čtení jednoznačně doporučuji úplné souborné vydání z Mladé fronty či Joty. Jeden nesporný klad však Hokrovo vydání má – překrásné původní ilustrace Sidneye Pagetta, které pomáhají spoluvytvářet ono kouzlo staré Anglie, ve které se oblíbené příběhy odehrávají.

kniha: Cesta do Gandolfa - Ludlum, Robert
tomts | ***** | před 3243 dny

Pán kolega, naozaj sme obidvaja čítali rovnakú knihu ? Román je skutečně pro Ludluma netypický, dokonce tak, že velmi. Nevím, jaká spiknutí se odehrávají před začátkem knihy, ale v knize samotné se nějaké to spiknutíčko najde, taky o čem by jinak těch 270 stran bylo, že… Nikdo také nevyhodí v Číně do vzduchu „cennou kulturní památku“ – jde o to, že generál McKenzie Hawkins, který je vším možným, jen ne „typickou postavou Ludlumových knih“, v opilosti urazí (ulomí) přirození vzácné pětimetrové nefritové soše v Zakázaném městě, za což mu hrozí trest 7450 let nucených prací v mongolských dolech… Právník Sam Devereaux, t.č. v armádních službách, za cenu různých zajímavých kompromisů dosáhne generálova propuštění a vyhoštění, načež se rozjíždí bláznivá groteska ve stylu nejlepších románů Donalda Westlakea, z níž prozradím jen tolik, že všechno dopadne jinak a pro všechny zúčastněné vcelku dobře. Mimochodem, mrtvolu v knize nenajdete – takže Ludlum opravdu netypický, přesto výborný.

kniha: Cesta do Gandolfa - Ludlum, Robert
lenivec | ***** | před 3245 dny

Jedná sa o mierne netypický román od Ludluma. Nenájdeme tu žiadne sprisahanie na najvyšších miestach, ktoré by sa nieslo celou knihou. Jediné sprisahanie sa nachádza na začiatku knihy (lepšie povedané pred začiatkom). V Číne ktosi vyhodí do vzduchu cennú kulturnú pamiatku. A vinným sa určí generál MacKenzie, Jastrab, Hawkins. Ide o skúseného vojaka a nadmieru schopného veliteľa. Typická postava Ludlumových kníh. Nie je človeka, ktorý by ho zastavil, ale teraz sa mu každí otočil chrbtom. Číňania sa rozhodli poslať ho do Mongolska na viac ako 1000 rokov. Tu prichádza na scénu druhá hlavná postava knihy. Právnik v službách armády. Sam Devereaux. Devereaux sa nechce znova dopustiť chyby aby dostal ďalšie dva roky v armáde. Napriek všetkému oslobodí generála. Generál a Sam sa stanú priateľmi a začnú spolupracovať, ak keď zo Samovej strany nie je to úplne dobrovoľné. Je vmanévrovaný do Jastrabovho plánu. Generál ma ambiciózny plán a tým je únos pápeža a získanie výkupného (1 dolár od každého veriaceho). Do toho momentu sa kniha zdala ako thriller, ale zdanie klamalo. Je to „len“ príjemné čítanie, ktoré je neopísateľne vtipné (gejzíry smiechov však nenájdete). Sam, ktorý sa snaží vyhnúť porušeniu zákonov. Jastrab, však má neustále poruke vysvetlenie a perfektné plánovanie a Sam sa snaží to prekaziť, ale bez úspechu. Neskôr sa objavujú štyri ex manželky generála. Nevystupujú len do počtu sú príjemným osviežením hlavne ich ženské finty, ktorými manipulujú Samom ako s neskúseným puberťákom. Škoda už ďalších slov je to zábavná, pohodová kniha ani záver nie je tuctový a zapadá do celkového vyznenia knihy. Ludlum je kvalitný spisovateľ a to aj dokázal. Román je zameraný na dej a to ani neskrýva. To je dobre.

5.5.2002 – 13.5.2002 (Recenzia prevzatá z www.ebookforum.cz)

kniha: Drasticky děsivý Dexter - Lindsay, Jeff
lenivec | **1/2 | před 3256 dny

Hlavná výhoda knižky, že sa dosť rozchádza so seriálom, takže sa to oplatí čítať aj fanúšikom seriálu. Subjektívne musím priznať, že seriál sa mi páčil viac.

kniha: Intenzita - Koontz, Dean
lenivec | *1/2 | před 3256 dny

No asi najhorší psychopat o akom som čítal. Vraždí lebo žije intenzívne. No čo je to za blbosť? Ináč: dej je klasické remeslo a nie najlepšie zvládnuté, hlavne ak to porovnám so skvelou Temnnou řekou srdce, ale aj Tvár strachu bola neporovnateľne lepšia.

kniha: Blaze - Bachman, Richard
lenivec | *** | před 3256 dny

Knižka ničím neprekvapí, ale veľmi príjemne sa číta. Dobre vybratá hlavná postava, možno až moc podobná postave zo Zelenej míle. Samozrejme najsilnejšia časť nie je thriller ale skôr časti z detstva a puberty.

kniha: Geraldova hra - King, Stephen
lenivec | ** | před 3256 dny

No nie je to najhoršia kniha od Kinga, ale aj tak je to slabota. Možno by sa tomu hodila kratšia forma, max 50 strán.

kniha: Žabí bratrstvo - Wallace, Edgar
toms | ***** | před 3257 dny

„Když Vilém Dobyvatel taseným mečem začal psát dějiny bitvy o Hastings, psal se rok tisíc a šestašedesát.“

Tak tenhle verš asi díky Edgaru Wallaceovi a jeho inspektoru Elkovi nikdy nezapomenu… Žabí bratrstvo je román, který pomáhal formovat detektivní žánr a pojem thriller. Nesporně patří k tomu nejlepšímu, co z pera „muže s doutníkem“ vzešlo, kniha nás udržuje v nejistotě po celou dobu, přičemž postavy příběhu si nelze neoblíbit. Jedna z mála wallaceovek, která nikdy nezestárne.

kniha: Záhadný muž - Strong, Pitt
toms | ***1/2 | před 3265 dny

V pokračování příběhu o tajemném panu X, nacházíme opět atributy starých románů, tentokráte gotických románů. Máme zde tajemnou kobku, kde jsou oběti topeni pomocí důmyslného zařízení, oběť v cínové (!) rakvi a honičku po střechách vysokých domů. Nečekaným hrdinou příběhu je tentokráte Pitt Strong.

kniha: Mister X - Strong, Pitt
toms | ***1/2 | před 3265 dny

Očividná inspirace Leblacovým Lupinem, ale také Fantomasem dvojice Allain-Souvestre. Nepolapitelný zločinec krade klenoty a umělecké předměty, má okolo sebe partu profesionálů a skrývá se v tajemném sídle plném nástrah. Na rozdíl od klasických detektivek nelze u příběhů Toma Sharka příliš bádat nad logikou děje – ta zde prostě chybí a občas se čtenář musí nad přitroublostí hlavních postav (klaďáků i záporáků) jen usmívat. Ale nakonec i to k tomuto čtivu patří.

kniha: Tři detektivové a Buffalo Bill - Blanda, Otakar
toms | **** | před 3267 dny

Velmi citlivý výběr čtyř sešítků z předválečné produkce brakové literatury. Nick Carter, Léon Clifton a Tom Shark se nám představují v zajímavých detektivních případech. Zvěd Buffalo Bill pro změnu v dobrodružném příběhu z Divokého Západu. Přestože jsou všechny novelky nezadržitelně zastaralé a v porovnání se současnou literaturou tohoto žánru značně nekvalitní, stále dokážou přinášet radost a pobavení svému čtenáři. Milé nostalgické čtení.

kniha: Žena démon - Strong, Pitt
toms | ***1/2 | před 3267 dny

Sherlock Holmes měl svou „královnu zločinu“ Irene Adlerovou, Nick Carter bojoval s „ženským ďáblem“ Inez Navarro a Tom Shark se srazí v „souboji mozků“ s „ženským démonem“ Nancy Grifitovou. Příběh patří k průměrným dílům série, ale má několik velmi pěkných momentů, zejména souboj Toma a zločince Malcoma na rameni obřího stavebního jeřábu. Na „tomsharkovkách“ je milé, že autorka se nesnaží dokazovat detektivovu genialitu, naopak – vrší jednu chybu za druhou a většinou vítězí spíš díky své zarputilosti a houževnatosti.

kniha: Záhada zamčeného pokoje - Ashley, Mike
tomts | ***** | před 3287 dny

Obecně vzato, „velké“ (a tlusté) knihy podobného typu moc nemusím. Očekávám, většinou oprávněně, že polovinu povídek už jsem – možná pod jiným názvem – četl, a druhá polovina bude patrně slabší, jinak by už také vyšly někde jinde. Uvedu pro příklad jen antologii „Jednadvacet detektivů“ (+) z roku 2001, rovněž z nakladatelství Domino: Z 21 povídek jich nejméně 13 již dříve vyšlo v jiných antologiích a sbírkách. Tentokrát jsem byl ovšem „zklamán“ velmi příjemně – antologie nemá slabší místo, sedmadvacet brilantních řešení sedmadvaceti „neuvěřitelných zločinů“, jedna povídka lepší než druhá. Pokud se nemýlím, pouhé dvě z nich již dříve vyšly, navíc nikoli v antologiích: Doomsdorfova záhada ve stejnojmenné sbírce M.D. Posta, Lupič, který cítil kouř v Detektivních povídkách L. Blocka. Mohu vřele doporučit všem, kteří místo „putýnek krve“ preferují šedé buňky mozkové. (+) [nezaměňovat se skvělou antologií Jedenadvacet detektivů, Odeon 1967, 1970]

kniha: Poradce - McNeil, John
tomts | ***** | před 3298 dny

Tentokrát nejde ani tak o vraždu, byť i na ni v průběhu děje dojde. Hlavní detektivní linii zde však představuje příběh počítačového konzultanta Christophera Webba,který nalezne, co hledal – rafinovaně koncipovaný a dokonale zamaskovaný systém defraudací páchaných pomocí computeru. Tím ovšem tento příběh zdaleka nekončí…

série: Lord Darcy
toms | ***** | před 3304 dny

Nejlepší detektivní příběhy v hávu fantasy (magie na denním pořádku) z doby alternativní Británie, kde nezemřel Richard Lví srdce v bitvě, ale jako starý vladař sešlý věkem, který založil zcela novou dynastii. Příběhy s lordem Darcym (novodobý Sherlock Holmes), ve službách prince Richarda, se odehrávají zhruba v polovině dvacátého století. Darcyho pomocníkem není doktor Watson (byť lékař Palfrey by za něj částečně pokládán být mohl), ale jeho čarodějný přítel – mistr Sean O´Lochlainn. Jedná se o klasické detektivní příběhy plné železné logiky ve smyslu klasické detetivky, ale prodchnuté laskavým humorem a nadhledem, kterým Randall Garratt doylovské postavy jednoznačně obohatil.

kniha: Misery - King, Stephen
lenivec | *1/2 | před 3307 dny

Jedna z najslabších kníh od Kinga. Pre mňa to bolo úmorné čítanie. Jediné čo knihu zachraňuje od braku sú Kingove uváhy/ poznámky o písaní (tvorbe, filmoch).

kniha: Dívka se stříbrnýma očima - Hammett, Dashiell
flim | ***1/2 | před 3327 dny

Viac než poviedky sa mi páčil doslov od M. Žantovského.

152535455565758596061poslední 622478 příspěvků celkem